E Shtunë, 10.24.2020, 06:23pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
LUTJA E NËNËS
Nga AGIM GASHI

E Martë, 02.17.2015, 04:34pm (GMT+1)Pranë oxhakut ul´ me nusen
Lutet, lutet e shkreta nënë,
Eja o bir´ i nënës, eja,
Sa shumë keq na ke lënë.

Kthehu o biri i nanës, kthehu,
Kthehu nga i shkret´ kurbet,
Përqafoje nënën nusen,
Si kercurë kemi mbetë.

Kthehu o bir në shtëpinë tënde
Pranë oxhakut e nanës t´mjerë,
Sot për Ty kemi nevojë,
Vendi, atdheut ku lerë.

Eja o birë, ka nevojë flamuri,
Kthehu në gjirin e Dardanisë,
Pa ty s´ja dimë shijen festes
Shatëvjetorit të Pamvarsisë.

Eja o bir kur të lut nëna
Të lut nusja e vajza e vogel,
Prej që ike në kurbet
As nuk ha as nuk do loder.

16.02.2015
Düren
AGIM GASHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KTHIMI I LULEBORËSNga RRUSTEM GECI (02.17.2015)
DHIMBJE DHE MALL(Emocione nga vizita ime e parë në Kosovë)Nga ALBANA MELYSHI LIFSCHIN (02.17.2015)
ËNDËRR E NGUJUARNga THANI NAQO (02.14.2015)
AH KURBET QOFSH I MALLKUEM(Në frymën popullore)Nga AGIM GASHI (02.12.2015)
HËNË E LODHURNga NEKI LULAJ (02.11.2015)
SHI DHE VETËM SHI*Nga PËRPARIM HYSI (02.10.2015)
MOS IKNI NGA TOKA MËMËNga ZEF MULAJ (02.08.2015)
SUPERFUQIANga SINAN KËRPAÇI (02.07.2015)
PËR ATDHEUNNga SABIT GECAJ (02.07.2015)
ENIGMA E TË SHQETËSUARVENga PABLO NERUDA (02.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]