E Shtunë, 10.24.2020, 06:32pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PËR NJË SYTH QË LASTARON
Nga ARTUR VREKAJ

E Premte, 02.20.2015, 09:14am (GMT+1)


Çel një syth në vakt të vaktit,
një syth pjergulle, vetëm një;
Nga kalem i eshkur dimrit,
nën dëborë pa frymë, pa zë.

Çel një syth e ngjiz lastarin,
lëngur, gjethur në mesprill;
Diell pi n’sy të beharit,
brumos, ngjyros klorofil.

Sikur një vresht më gëzon
një syth mua mërgimtarit;
Më nxjerr mallin e Shqipërisë,
harlisur ledhesh beharit!

Me duar ja shkrifëroj dheun,
që të frymet në mesprill;
Majë kalemit lart mbidheut,
vjen e këndon një bilbil!

Gazur nga mik i pranverës,
dehur gjakun kapilarëve,
Nder shpirtin në krah të erës,
mjalt nën zë vargje shqiptare!

Ligjëron dhe Amerikës
si Shqipërisë ky bilbil;
Lastarnjomit, fijelidhur
pas vargut tim në mesprill!

Dielli prushet mbi çati,
kur sheh rrugës tij shtegtare,
një bilbil e një shqiptar
pas këngës harruar fare!

Për një syth që lastaron,
për një mall që mall pikon!

2012 Nga libri Klithmëlindje.
ARTUR VREKAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SONTE...Nga SEJDI BERISHA (02.19.2015)
LEXOJE LOTIN TIM(rrëfime gurbetçarësh shtigjeve të jetës)Nga TAHIR BEZHANI (02.19.2015)
MOS MA KUJTONga DRITËRO AGOLLI (02.19.2015)
HESHTJENga SINAN KËRPAÇI (02.17.2015)
LUTJA E NËNËSNga AGIM GASHI (02.17.2015)
KTHIMI I LULEBORËSNga RRUSTEM GECI (02.17.2015)
DHIMBJE DHE MALL(Emocione nga vizita ime e parë në Kosovë)Nga ALBANA MELYSHI LIFSCHIN (02.17.2015)
ËNDËRR E NGUJUARNga THANI NAQO (02.14.2015)
AH KURBET QOFSH I MALLKUEM(Në frymën popullore)Nga AGIM GASHI (02.12.2015)
HËNË E LODHURNga NEKI LULAJ (02.11.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]