E Mërkurë, 06.03.2020, 01:19am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
TEPËRIM
Nga WISLAWA SZYMBORSKA

E Mërkurë, 02.25.2015, 03:36pm (GMT+1)


Kanë zbuluar një yll të ri,
por nuk do të thotë se do të ketë shumë dritë
apo diçka tjetër që më parë nga mungonte.

Ylli është i madh dhe larg,
aq i vogël sa të jetë i vogël,
madje edhe më i vogël se të tjerët
e më i vogël se vetja.
Të habiteshim nuk do të ishte e pavend
nëse vetëm do të kishim kohë të habitemi.

Mosha e yllit, masa e tij, pozicioni,
e gjithë kjo mjafton ndoshta
për një tezë doktorature
dhe një festë të vogël
në mjediset pranë qiellit:
astronomi, gruaja e tij, të afërmit, kolegët,
atmosfera shkujdesur, veshjet jozyrtare,
bisedohet sidomos për temat lokale
e përtypen lajthi.

Një yll i mrekullueshëm,
por nuk është arsye e bollshme
për të ngritur shëndete për zonjat
më të pranishme.

Një yll pa pasoja.
Ndikues në motin, modën, rezultatin e ndeshjes,
qeverinë, të ardhurat dhe krizën e vlerave.

Pa pasqyrime në propagandën dhe industrinë e rëndë,
në llakun e tavolinës së bisedimeve.
Aq më tepër për ditët e numëruara të jetës.

E ç'ia vlen të pyesësh
poshtë sa yjeve lind njeriu,
e poshtë sa të tjerëve një çast më vonë ai vdes.

I ri.
- Më tregoni të paktën ku është.
- Mes tunit të resë së vogël gri të shprishur
e atij atij gemi, më në të mëngjër të akacjes.
- Ah, ja ku qenka, - them unë.
Shqipëroi: ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ALBANINga RRUSTEM GECI (02.23.2015)
LOJA E FJALËVE NË FACEBOOKNga SINAN KËRPAÇI (02.22.2015)
TI VJEN...Nga SEJDI BERISHA (02.22.2015)
DASHI E QEVERITARINga AGIM GASHI (02.21.2015)
KOSARINga THANI NAQO (02.20.2015)
PËR NJË SYTH QË LASTARONNga ARTUR VREKAJ (02.20.2015)
SONTE...Nga SEJDI BERISHA (02.19.2015)
LEXOJE LOTIN TIM(rrëfime gurbetçarësh shtigjeve të jetës)Nga TAHIR BEZHANI (02.19.2015)
MOS MA KUJTONga DRITËRO AGOLLI (02.19.2015)
HESHTJENga SINAN KËRPAÇI (02.17.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]