E Djelë, 06.07.2020, 11:03am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
LISI I PREMË ME VIJA JETE
Nga ZOG HYSENAJ

E Enjte, 02.26.2015, 03:18pm (GMT+1)Kur e shoh këtë lis të premë,
ja numroj rrathet me vija,
më sjell n'mend mua jetën teme,
jeta e njerit lis me vija.

Lisi i premë me rrënjë në tokë,
majen n'qiell e rrënjtë në ujë,
prej nga sharra e lshue n'tokë,
pa i ba asgja kurrkujë,

Kthehna e shoh, rratht ja numëroj,
plasarit prej motit t'keq,
me shkon mendja edhe mendoj,
rratht e shumta bëhen pleq.

Rrathtë e lisit vite jete,
kurr ditlindje nuk ka festue,
kthehna prapë e them me vete,
per çdo vjet një vit na u shtue.
   ------------
-Per VOAL,ch, nga Tirana 26 Shkurt 2015-

ZOG HYSENAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
TROPOJE, VENDLINDJA IMENga BESART RAMIZI-TAFAJ (02.26.2015)
NJË MENDIM VETËTIMTHINga DRITËRO AGOLLI (02.25.2015)
VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIUNga VISAR ZHITI (02.25.2015)
TMERR NË SALLËN E NGRËNIESNga FEDERICO GARCIA LORCA (02.25.2015)
TEPËRIMNga WISLAWA SZYMBORSKA (02.25.2015)
ALBANINga RRUSTEM GECI (02.23.2015)
LOJA E FJALËVE NË FACEBOOKNga SINAN KËRPAÇI (02.22.2015)
TI VJEN...Nga SEJDI BERISHA (02.22.2015)
DASHI E QEVERITARINga AGIM GASHI (02.21.2015)
KOSARINga THANI NAQO (02.20.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2020  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]