E Hënë, 05.25.2020, 06:06pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PAMJE ME KOKRRIZË RËRE
Nga WISLAWA SZYMBORSKA

E Premte, 02.27.2015, 03:41pm (GMT+1)


E quajmë kokrrizë rëre.
Por ajo nuk e quan veten as kokrrizë, as rërë.
Bën edhe pa emër
të përgjithshëm, të përveçëm,
të pashquar, të shquar,
të pacaktuar, të caktuar.
Nuk i jep rëndësi shikimit tonë, prekjes.
Nuk ndihet i shikuar, i prekur.
E nëse ka rënë në pezul të dritares
është vetëm një aventurë e jona, jo e saja.
Për të është sikur të ketë rënë mbi një gjë çfarëdo,
pa dashur t'ia dijë nëse ka rënë
apo do të bjerë prapë.
Nga dritarja ka një pamje të bukur mbi liqen,
po në atë pamje ajo nuk shihet.
Pa ngjyrë e pa formë,
pa zë, pa aromë e dhimbje
është mënyra e saj e të qenit.
Pa fund lakimi i fundit të liqenit
e pa breg lakimi i brigjeve.
As i lagur, as i thatë lakimi ujit të tij.
As njëjës, as shumës ai i valëve,
që murmurijnë shurdhe ndaj murmuritjes së tyre
rrotull gurëve jo të vegjël, jo të mëdhenj.
Është e gjitha nën një qiell për natyrë pa qiell,
ku dielli perëndon duke mos perënduar në fakt
e fshihet duke mos u fshehur prapa një reje të pafaj.
Era e pështjellon pa ndonjë arsye tjetër
përveç arsyes që të fryjë.
Kalon një sekondë.
Një sekondë tjetër.
Një sekondë e tretë.
Po janë vetëm tri sekonda tonat.
Koha kaloi si një korrier me një lajm urgjent.
Po është vetëm një paragjykim yni.
Trilluar personazhi, përvjedhur nxitimi
dhe jonjerëzor lajmi.
Shqipëroi: ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LUÇIA MARTINEZNga FEDERICO GARCIA LORCA (02.27.2015)
NËN NJË RE TË GRISURNga SHKËLZEN ZALLI (02.27.2015)
ME  LOTË  BURRINga JAHO MARGJEKA (02.27.2015)
LISI I PREMË ME VIJA JETENga ZOG HYSENAJ (02.26.2015)
TROPOJE, VENDLINDJA IMENga BESART RAMIZI-TAFAJ (02.26.2015)
NJË MENDIM VETËTIMTHINga DRITËRO AGOLLI (02.25.2015)
VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIUNga VISAR ZHITI (02.25.2015)
TMERR NË SALLËN E NGRËNIESNga FEDERICO GARCIA LORCA (02.25.2015)
TEPËRIMNga WISLAWA SZYMBORSKA (02.25.2015)
ALBANINga RRUSTEM GECI (02.23.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]