E Hënë, 11.18.2019, 08:00pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
KUR MUNDJA SUPERFUQITË
Nga SINAN KËRPAÇI

E Djelë, 03.01.2015, 12:29pm (GMT+1)Nuk ishte një e fuqishme që e mundja unë,
ishin dy që i çoja në të sëmës,
dhe në çmendurinë time aspak i frikësuar.

Kishin një emër: SUPERFUQI PËR TË PUSHTUAR.

Komandanti te Selia shkruante kujtime përralla,
unë luftoja me superfuqitë në hartë te çadra.

Në një krah më godisnin ata që devijuan – sovjetikët,
në tjetrin më binin egër amerikanët.
Po tanët, ku ishin tanët, aleatët!?

Nga kombinati im i armëve
i fala një automatik kallash Çe Gevarës.

Ndeshesha majëmaleve me superfuqitë:
dhjetë milionë armë për tre milionë shpirt.

Po përrallat Komandantit kush ia kallzonte përditë?!

Ah përrallat, përrallat në pauzat e luftimeve
nuk më linin kohë të mjekoja plagët,
të varrosja të vrarët e mi. Të vrarët!

Nga libri në dorëshkrim “PUTHJELODHURA”
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
STANI NË BJESHKË TË KAKISËNga PAL NEÇAJ, NY, USA (03.01.2015)
PAMJE ME KOKRRIZË RËRENga WISLAWA SZYMBORSKA (02.27.2015)
LUÇIA MARTINEZNga FEDERICO GARCIA LORCA (02.27.2015)
NËN NJË RE TË GRISURNga SHKËLZEN ZALLI (02.27.2015)
ME  LOTË  BURRINga JAHO MARGJEKA (02.27.2015)
LISI I PREMË ME VIJA JETENga ZOG HYSENAJ (02.26.2015)
TROPOJE, VENDLINDJA IMENga BESART RAMIZI-TAFAJ (02.26.2015)
NJË MENDIM VETËTIMTHINga DRITËRO AGOLLI (02.25.2015)
VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIUNga VISAR ZHITI (02.25.2015)
TMERR NË SALLËN E NGRËNIESNga FEDERICO GARCIA LORCA (02.25.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2019  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]