E Martë, 10.15.2019, 06:37am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
ZEMRA E FEMRËS
Nga VASIL TABAKU

E Djelë, 03.01.2015, 12:34pm (GMT+1)


…prej saj
Burojnë
Të gjitha dashuritë…
Prej zemrës së femrës
Ka lindur dhimbja
Trishtimi
Është rritur
Si një stuhi shiu pafund
Zemra e Femrës
Oqean mirësie
Një qiell drite
Dhe shpërthim përqafimesh…
Dashuria e saj
Një magji femërore
E pastër si bora…
Mos e lëndoni
Borën e dashurisë së femrës

Mos e ndotni
Me baltën e fyerjeve
Dhe intrigat mashkullore pafund…
Duajeni zemrën e saj
Prej drite dhe ajri…
Duajeni gjer në dhimbje
Puthjen e saj
Prej trendafilash…
Puthja e femrës
Bekim Perëndishë
Ciltersi lotësh
Dhe mrekulli ëndërrash
Duajeni
zemrën e madhe të femrës
Brenda saj
Janë të gjithë yjet dhe diejtë
Brenda saj
është e gjithë Bota
Brenda saj
Jemi ne
Pë përkedhelur,
Të mbrojtur besnikërisht
Dhe
Të dashuruar marrëzisht..
Duajeni
Zemrën e brishtë
Duajeni
Heshtjen e saj tragjike
Dhe gjemimin e pafund
Me tufane dashurishë…
VASIL TABAKU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KUR MUNDJA SUPERFUQITËNga SINAN KËRPAÇI (03.01.2015)
STANI NË BJESHKË TË KAKISËNga PAL NEÇAJ, NY, USA (03.01.2015)
PAMJE ME KOKRRIZË RËRENga WISLAWA SZYMBORSKA (02.27.2015)
LUÇIA MARTINEZNga FEDERICO GARCIA LORCA (02.27.2015)
NËN NJË RE TË GRISURNga SHKËLZEN ZALLI (02.27.2015)
ME  LOTË  BURRINga JAHO MARGJEKA (02.27.2015)
LISI I PREMË ME VIJA JETENga ZOG HYSENAJ (02.26.2015)
TROPOJE, VENDLINDJA IMENga BESART RAMIZI-TAFAJ (02.26.2015)
NJË MENDIM VETËTIMTHINga DRITËRO AGOLLI (02.25.2015)
VAZHDIMISHT TRADHTOHET NJERIUNga VISAR ZHITI (02.25.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2019  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 

 
VOAL
[Shko lart]