E Djelë, 07.12.2020, 07:38pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
SA I DUA FEMRAT
Nga SINAN KËRPAÇ

E Premte, 03.20.2015, 10:02am (GMT+1)Unë femrat i dua shumë, shumë fare,
për këtë mund t'ju shërbej si abetare.
U ngjitem si pemëve për fletëve,
dhe asnjëherë s'i dua sa vargjet e poetëve.

Oh, femrat, magjiket, në shumës i dua!
Pse shpesh harroj edhe atë që fle me mua?!
Kjo më ndodh kur them me vete
vargjet me magji të poetëve:
harroj gjithë të dashurat dhe të fundit gruan.

Edhe në gjumë “çmendurinë” ua belbëzoj kur i dua.
E shtratit më afron dorën te goja si të thotë:
këtu, o i marrë, je me mua!
Gënjeva për femrat, të çmendurit dua
kur u këndojnë "grykëzënave"!
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJETHI NË THALHAM*Nga SEJDI BERISHA (03.19.2015)
KAU E ZEUSINga THANI NAQO (03.15.2015)
NË DITËN E VERËSNga SABIT GECAJ (03.14.2015)
NË GJUNJ, O BOTË VRASTARE!Nga NAMIK SELMANI (03.11.2015)
LETËR MENDELEJEVITNga THANI NAQO (03.10.2015)
HESHTJE E PËRGJUMURNga TAHIR BEZHANI (03.09.2015)
DASHURI ME SHIKIM TË PARËPoezi nga WISLAWA SZYMBORSKA (03.08.2015)
JEMI NJË KOMBNga SYLË BAJRAMI (03.08.2015)
KUR MOS TË TË DUA MË…Nga DRITA LUSHI (03.06.2015)
NJË SHKREPËSENga DRITËRO AGOLLI (03.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 

 
VOAL
[Shko lart]