E Mërkurë, 08.12.2020, 11:11am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
ZEMRA ÇAPKËNE  E MARRË
Nga VASIL TABAKU

E Hënë, 03.23.2015, 11:15am (GMT+1)Nën pushtetin e dhimbjes
Zemra
Merr krah
Dhe ndërton
Një qytet dashurie
Me puthjet
Çelur si lule
Ku imazhi i kaltër i heshtjes
Mbulon
Trishtimin prej gurësh
Plasaritur nga vuajtja…
Zemra ime
Një humnerë
Ku shpërthehjnë stuhitë
Dhe jeta
Mbahet
Nëpër flokët e përgjakur
Të drurëve shekullor…
Dhe zemra jeton
Nëpër frymëmarrjen e dritës
Në puthjen
Harruar
Nën degët e blirit
Ku Hëna
Harron buzër e shndritëshme
Sepse dikur
Unë duhet
Ti rrëmbej pabesisht
Dhe të luaj
Më pshertëtimat ë dehura
Si me petalet e kuqe
Të zambakut të përgjakur…
Zemra
Edhe këtë radhë
Më rrëmbeu për dore
Si çapkëne e marrë
Për të më falur gjithë dashuritë…

23 Mars 2015
VASIL TABAKU


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
P R I Z R E N IPoezi promemoriale nga RRUSTEM GECI (03.20.2015)
SA I DUA FEMRATNga SINAN KËRPAÇ (03.20.2015)
GJETHI NË THALHAM*Nga SEJDI BERISHA (03.19.2015)
KAU E ZEUSINga THANI NAQO (03.15.2015)
NË DITËN E VERËSNga SABIT GECAJ (03.14.2015)
NË GJUNJ, O BOTË VRASTARE!Nga NAMIK SELMANI (03.11.2015)
LETËR MENDELEJEVITNga THANI NAQO (03.10.2015)
HESHTJE E PËRGJUMURNga TAHIR BEZHANI (03.09.2015)
DASHURI ME SHIKIM TË PARËPoezi nga WISLAWA SZYMBORSKA (03.08.2015)
JEMI NJË KOMBNga SYLË BAJRAMI (03.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]