E Martë, 08.04.2020, 09:31am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
DASHURI
Nga THANI NAQO

E Martë, 03.24.2015, 07:58am (GMT+1)Rrëmbeva dikur puthjen e parë,
Pa e pyetur më "do, apo jo."
Më ndolli si vajzë, e ndolla si djalë,
Dhe ende s'ka thënë as "po", as "jo".

Nën yje u puthëm, mbi borë e nën shi ,
Hëna e Zeusi nuk di pse heshtën.
Mbase, se isha kaçak e stuhi,
Nga frika më lanë të puth hyjneshën.

Shkrepëtin Zeusi netët tropikale,
Fshehurazi hëna vjen e përgjon,
Përmes kortinave hyn e del si ngjalë,
Më puth e malluar, psherëtin e shkon.

Dikur rrëmbeva puthjen e parë,
Pa e pyetur "më do, apo jo."
Më ndolli si vajzë, e ndolla si djalë,
Dhe ende s' ka thënë as "po", as "jo."

2015


THANI NAQO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NOVRUZI KY SULLTANNga NOVRUZ SHEHU (03.23.2015)
ZEMRA ÇAPKËNE  E MARRËNga VASIL TABAKU (03.23.2015)
P R I Z R E N IPoezi promemoriale nga RRUSTEM GECI (03.20.2015)
SA I DUA FEMRATNga SINAN KËRPAÇ (03.20.2015)
GJETHI NË THALHAM*Nga SEJDI BERISHA (03.19.2015)
KAU E ZEUSINga THANI NAQO (03.15.2015)
NË DITËN E VERËSNga SABIT GECAJ (03.14.2015)
NË GJUNJ, O BOTË VRASTARE!Nga NAMIK SELMANI (03.11.2015)
LETËR MENDELEJEVITNga THANI NAQO (03.10.2015)
HESHTJE E PËRGJUMURNga TAHIR BEZHANI (03.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]