E Shtunë, 12.07.2019, 05:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
TI ENDE S'E DI AS MUND TA DISH
Nga QAZIM D. SHEHU

E Premte, 10.24.2014, 11:12am
Ti ende s`e di ,as mund ta dish,
Çfarë heshturazi brenda teje vibron,
Kur çapitesh në një shteg lajthish,
Poshtë bregut kur përroi mërmëron
PËR ÇDO DITË MATILDA
Nga PABLO NERUDA

E Premte, 10.24.2014, 11:04am
Sot është për ty: e gjatë je
sa trupi i Kilit, e brishtë
si lulja anise,
që në çdo degë ruan dëshminë
UNIVERSI
Nga JUAN RAMON JIMENEZ

E Enjte, 10.23.2014, 09:28am
Trupi yt: xhelozia e qiellit.
Shpirti im: xhelozia e detit.
Qielli tjetër mendon për shpirtin tim
KËSAJ NATE ME HËNË TË VJESHTËS
Nga DRITËRO AGOLLI

E Enjte, 10.23.2014, 09:21am
Kësaj nate me hënë të vjeshtës
Dola fushës të bredh kuturu.
Retë shtohen me vrap pa reshtur,
Hëna duket aty-këtu
NË ANËN TJETËR TË DIELLIT
Nga RRUSTEM GECI

E Mërkurë, 10.22.2014, 08:23am
Përderisa pjesë të lirisë sonë, të
jenë murosur, me klube e klane
që fjala e lirë të mos thuhet
poezia do të shkruhet me gjak
Në stinen e gështenjave
“U RRITSHI: -SI GËSHTENJAT E GRISË! “
Nga ZEQIR LUSHAJ

E Mërkurë, 10.22.2014, 08:18am
Plakat e Stambollit,
Të Kryeqendrës së hershme,
Të Perandorisë,
Kur i vënë pasulet (groshet), për t’i zier
SOGJETARËT
Nga ADEM ZAPLLUZHA

E Hënë, 10.20.2014, 09:09am
Nëpër rrugët e qytetit
Enden kronikët sy lëbyr
Imazhe trishtimi
Mes këtyre flamujve
SHOQATËS HUMANITARE 'HASI' ME SELI NË ZVICËR
Nga RAMË SMAJLAJ

E Djelë, 10.19.2014, 10:00am
U linda menjehere pas luftes se imponuar
per popullin tim te martirizuar
per nena e femije te pastrehe
per Hasin dhe token qe kam fole
TRE ARKIVOLE, PËR NË SHQIPËRI!?...
( Kushtuar Anita Bitrit, në 10-vjetorin e vdekjes )
Nga DILA GECAJ

E Djelë, 10.19.2014, 09:35am
Në tetor 2014 u mbushën dhjetë vite,
nga ajo ditë tepër e tmerrshme,
përgjithnjë u nda nga jeta Anita Bitri,
një këngëtare aq e mrekullueshme
TI JE GJITHMONË MES NESH*
(poezi jubilare) In memoriam, Riza Lahit
Nga PËRPARIM HYSI

E Shtunë, 10.18.2014, 09:16am
Ti je gjithmonë mes nesh,
O i bukuri, RIZA LAHI!
Në se sot e shkruaj këtë vjershë,
Më dhëmb shpirti, më dhëmb xhani
  » “PËR FLAMUR!”Nga SINAN KËRPAÇI
  » SINTAKSA E KUJTESËSNga RRUSTEM GECI
  » DIKUR DHE TANINga XHEVDET BAJRA
  » …DHE PRAPË TË DUANga DRITA LUSHI
  » POETINga SINAN KËRPAÇI
  » MOTIVE ME ROGANËNga RRUSTEM GECI
  » LUMTURIANga CARL SANDBURG
  » LAVDI BURRASH NË MALET TONA -Kushtuar deshmorit MARASH TOMA-Nga GJON MARKOKAJ
  » UNË NUK JAM UNËNga JUAN RAMON JIMENEZ
  » KISHTE IKUR EDHE ZOTINga ADEM ZAPLLUZHA 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2019  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]