E Hënë, 02.17.2020, 01:00am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MIRËSIA
Nga DRITA LUSHI

E Premte, 11.07.2014, 09:24pm
Unë e pashë!
Mbrëmë Ajo
këputi zinxhirët e dyshimeve,
të brengave
TË YJTAT THEKË GJER PËRDHE
Nga THANI NAQO

E Martë, 11.04.2014, 08:43am
Mbeti pa korrur ngastra e fundit,
Durimi m'u sos. Lermëni të fle.
Sa i butë, ky dyshek, me Kashtën e Kumtrit,
Të yjtat thekë gjer përdhe
SHTËPIA ME TULIPANË
Nga SULEJMAN MATO

E Hënë, 11.03.2014, 04:51pm
Është një shtëpi në periferi të Korçës
që ka një kopsht plot me tulipanë.
Aty dimrave erërat fryjnë si një mall i largët,
dhe dëbora ulërin si një harrim i bardhë
DASHURIA IME ISHTE KAQ SHEMBULLORE
Nga JUAN RAMON JIMENEZ

E Hënë, 11.03.2014, 10:08am
Dashuria ime ishte kaq shembullore
si qielli i ylberuar nga një pikë
vese, në një lule të agimit.
Dielli yt më goditi në damar
TROJEVE TË MIA
Nga RRUSTEM GECI

E Hënë, 11.03.2014, 10:03am
Tërë uji i lumit Vardar
është ujë i Kosovës
ujë i bardhë i maleve
ujë i bardhë i borës

BRANDI
Nga VASIL DEDE

E Shtunë, 11.01.2014, 06:16pm
Është tek ne sezoni i qenëve
Brandi, qeni im, vuan e heq
Shkumë, jargë i pikojnë dhëmbëve
Lëngëzon, rënkon, ha drurë, qelq
DASHURI DHURONI
Nga RAMË SMAJLAJ&

E Shtunë, 11.01.2014, 06:02pm
E çuditshme kjo jetë e jona
ku cunamet çdo ditë godasin
ku ca njerëz të lartë
i përplasin poshtë si me lojë

LETRAT E VDEKJES
Nga NAMIK SELMANI

E Shtunë, 11.01.2014, 05:58pm
Ndalemi në shtylla, në mure, në tabela nekrologjishë
Shohim fytyra të qeshura, të nxjerra me ngut nga arkiva
Një ditë, një orë varrimi dhe ca shirita të zinj
DASHURI TOKËSORE
Nga DRITA LUSHI

E Shtunë, 11.01.2014, 09:22am
S’dua të jem zot për ty, i dashur.
As ti s’dëshiron të jesh zoti im, e di.
Dua të jem thjesht
dashuria e paqja jote
KIRENARI
Nga FAN NOLI

E Enjte, 10.30.2014, 12:26pm
Ç'deshe ti, mor, në Kalvar,
O qyqar, o Kirenar!
Del me poçen për sehir,
Ndrit me Kryqin si martir
  » SILLEM VONË ME MAKINË TË POSTOJ NJË LETËRNga ROBERT BLY
  » KËTU S'DO JEMNga DRITËRO AGOLLI
  » NJË TIGËR TEK VDISTE - PO DËNESTE PËR UJËNga EMILY DICKINSON
  » SI NJË SHTËPI E VJETËR U BËRANga PABLO NERUDA
  » GËZIMI I FITORESNga NAMIK SELMANI
  » ZOGJTËNga VASIL DEDE
  » KUR NJË ZË I URUARNga ADEM ZAPLLUZHA
  » LIRIANga YIANNIS RITSOS
  » KAFSHËTNga MILLER WILLIAMS
  » I DBUEMINga GJERGJ FISHTA 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 

 
VOAL
[Shko lart]