E Djelë, 05.31.2020, 04:52pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
Mbresa nga klinika e Aachenit
DR DANIELA KROY - ENGJËLL I MIRËSISË DHE HUMANIZMIT
Nga AGIM GASHI

E Premte, 01.09.2015, 01:15pm (GMT+1) 

 
 
 
 

 


AGIM GASHI


EINDRÜCKE AUS DER KLINIK IN AACHEN


DR. DANIELA KROY, ENGEL DER GÜTE UND DES HUMANISMUS


Manche Menschen sind für ihren Beruf erschaffen. Sie geben ihrem Beruf Leben, indem sie den Menschen mit sehr viel Liebe dienen. Eine dieser Persönlichkeiten, die ich in der Universitätsklinik in Aachen, Deutschland kennen lernte, ist zweifelsohne auch Dr. Daniel Kroy, eine hohe Internistin, für die es eine Freude ist zu schreiben.
Jedes Mal, wenn ich Frau Dr. Kroy traf, hatte ich den Eindruck, dass mein menschlicher Stolz zugewann, und ich sagte: „Dank Gott und der Klinik in Aachen mit Prof. Nauman, bin ich immer noch am Leben, um Menschen kennen zu lernen, die sich in Engel verwandelt haben, wie das mit Dr. Kroy im weißen Kittel der Fall ist. Ich denke, dass Gott sie geschickt hat Menschen zu heilen, auch ohne Medikamente. Ihre starken, heilenden Medikamente, sind in ihrem Lächeln, in ihrer Mimik, und ihrer von Gott geschenkter Schönheit, mit ihrer süßen Stimme und der freundlichen Aufnahme jedes der Patienten. Es ist vorgekommen, dass ich zu ihr mit Schmerzen ging, von denen ich ihr berichten wollte, doch nach den ersten Wortwechsel, der sehr menschlichen Aufnahme und ihrem himmlischen Lächeln, vergaß ich die Schmerzen, meine Probleme vergaß ich dann, und ging geheilt wieder nach Hause.
Es kommt nie vor, dass Dr. Kroy ihre Patienten im Sitzen aufnimmt. Sie steht auf, reicht mir sofort die Hand, grüßt menschlich, so, dass ich es nicht beschreiben kann, sagt mir, dass ich Platz nehmen möge, und mit einer faszinierenden Stimme und Lächeln fragt sie:
- Wie geht es Dir heute?
Und wenn du diese Stimme hörst, diese menschliche Frage, mit diesem himmlischen Aussehen, vergisst der Patient die Schmerzen und antwortet:
-Gut Frau Ärztin.
Ich fühle mich glücklich, wenn ich Fr. Dr. Kroy treffe, und dass ich in der Aachener Klinik geheilt werde und, dass Dr. Nauman nun vor zwei Jahren mit seinem Team die Transplantation meiner Leber vornahm.
Dank Gott und dieser Klinik, dank dem deutschen Staat, und der unbekannten Person, dessen Körperteil ich in mir trage, bin ich noch am Leben, spreche und singe immer noch, schreibe und komponiere immer noch.
Nun, zwei Jahre nach meiner erneuten Geburt, traf ich die Entscheidung über den himmlischen Menschen Dr. Daniela Kroy zu schreiben.
Danke liebe Ärztin, dass sie so sind wie sie sind. Du lebst mit Gottes Segen, in den Herzen und Erinnerungen deiner Patienten. Du bist das beste Beispiel, wie man die Arbeit, die man tut lieben sollte, wie man Menschen, die Heilung brauchen lieben und respektieren sollte. Du bist ein Engel der Güte und des Humanismus, du bist der Stolz selbst!26.12.2014
Düren


AGIM GASHI


Mbresa nga Klinika e Aachenit


DR. DANIELA KROY, ENGJELL I MIRËSISË DHE HUMANIZMIT


Disa njerz janë të krijuar për profesionin e tyre. Ata i japin jetë profesionit të tyre, duke u shërbyer njerezve me shumë dashuri. Njëra nga shumë personalitetet e tilla që unë e njoha në Klinikën Universitare të Aachenit të Gjermanisë, padyshim është edhe Dr.Daniela Kroy, interniste e lartë, për të cilën është kënaqesi të shkruash.
Sa here jamë takuar me Zonjen Dr.Kroy, më behej sikur rritej krenaria njerzore dhe thosha: “Falë Zotit dhe Klinikës së Aacheni me prof. Naumman, që akoma jetoj të njof njerz të shëndrruar në Engjuj, siq është mantelbardha Zonja Dr.Kroy. Atë, ma merr mndja se e ka derguar Zoti për të sheruar njerz edhe pa medikamente. Medikamente të fuqishme sheruse ajo i ka në buzqeshjen e saj, mimikën dhe bukurinë që ia fali Zoti, zërin e ëmbël dhe pritjen miqësore të çdo pacienti.Më ka ndodhë të shkoj me dhimbje e me probleme që duhet të ia thoja, por pas ndrrimit të fjalëve të para, pritjes teper njerzore e me buzqeshje hyjnore, harroja dhimbjet, problemet e dilja nga ajo i sheruar.
Asnjëherë nuk i ndodhi Zonjes Dr.Kroy, që mos të ngritet kur i hyn pacienti. Me njëherë ajo ia zgjat doren, e përshëndet aq njerëzisht sa nuk mundesh ta përshkruajsh, ia tregon vendin e uljes, dhe me një zë e buqeshje mahnitëse e pyet:
-Si je sot?
Dhe kur e ndjen atë zë, atë pyetje njerzore, me atë pamje hyjnore, pacienti harron dhimbjet dhe i përgjigjet:
-Mirë jamë Zonja Doktoreshë.
Unë ndjehem i lulmtur që takohem me Zonjen Dr.Kroy, që sherohem në Klinikën e Aachenit dhe që Prof Nauman tani para dy vitesh, me ekipen e Tij, bëri transplantimin e mëlqisë sime.
Falë Zotit dhe kësaj Klinike, shtetit gjerman, dhe personit të panjohur që unë mbaj pjesën e trupit të tij, akoma jamë gjallë, flas e këndoj, shkruaj e komponoj.
Tani, në dyvjetorin e indjes sime te serishme, zgjodha të shkruaj edhe për Hyjneshen njeri, Dr. Daniela Kroy.
Falemnderit e dashur Doktoreshë që jeni e tillë. Ti jeton me Bekimin e Zotit, jeton në zemrat dhe kujtesën e pacienteve të tu! Ti je shembulli më i mire se si duhet dashur puna që kryen, se si duhet dashur dhe respektuar njerëzit që kërkojnë shërim. Ti je engjell i mirësisë dhe humanizmit, je vet krenaria!


26.12.2014
Düren

AGIM GASHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ARBEN BAJRAKTARAJ NOMINOHET PËR AKTORIN MË TË MIRË NË FESTIVALIN AMERIKAN (01.07.2015)
SHQIPTARËT 300 VJET NË UKRAINË, SA PAK DIMË PËR TA! (01.05.2015)
PJETËR MALOTA - KARATEISTI SHQIPTAR I HOLLYWOODIT (01.02.2015)
SI I PRESIM FESTAT E FUNDVITIT NË GJERMANI!Fotoreportazh nga ASLLAN DIBRANI (12.31.2014)
HISTORI SUKSESI E NJË FAMILJEJE SHQIPTARE NË SHBA (12.28.2014)
SHQIPTARËT FESTUAN JUBILEUN E 25 VJETORIT TË MOTRAVE FRANCESKANE DHE KRISHTLINDJET NË GOPINGEN TË GJERMANISËFotoreportazh nga ASLLAN DIBRANI (12.22.2014)
GJERMANI - NËNSHTETËSI E DYFISHTË ME KRITERE (12.21.2014)
PËR NJË FILLIM TË RI NË BASHKËSINË TONË!Bisedë me z. Rikard Shpori, kryetari i sapo zgjedhur i Bashkësisë Shqiptare të Kebekut në MontrealNga AJET NURO, 'Tribuna shqiptare' Montreal (12.19.2014)
KLEDI KADIU SHPALLET 'PERSONALITETI EVROPIAN I VITIT' (12.17.2014)
TË JEMI REALISTË DHE TË PRANOJMË SE SI POPULL DHE KOMB KEMI NEVOJË PËR VETËNDRYSHIME TË MËDHA-thotë intelektuali dhe mësuesi në mërgim Xhemail Shatri nga Burimi i Kosovës me qëndrim në SuediNga SOKOL DEMAKU (12.13.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]