E Enjte, 04.09.2020, 03:33am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
PËRSËRI SHOQATA E PËLLUMBAXHINJVE 'KRAHBARDHI' NË DÜREN KISHTE FESTË
Fotoreportazh nga AGIM GASHI

E Hënë, 01.19.2015, 04:07pm (GMT+1)
Mbrëmja e 17 janarit në fshatin Mariaweiler të Dürenit, kishte tubuar dashamirët e pëllumbave nga e mbarë NRW. Kryetari i Shoqates Agron Hasani kishte caktuar Nderim Mehmetin koordinator të mbrëmjes i cili ishte kujdes që çdo gjë të shkon mbarë. Për musafir kishte ftuar edhe dy Shoqata tjera, „Pëllumbi i Artë“ dhe Shoqaten K.D.U. Për ti paraqitë rezultatet e Shoqates në garat e ndryshme gjatë një viti, më kishin ftue mua, e njëherit me ua këndue edhe ndonjë këngë pëllumbash.
Gjatë vitit që e lamë pas, kjo Shoqatë korri suksese solide. Ajo futi në liber 21 pëllumba krahasjellës-rrotullues ose Dynek si i quajnë pllumbagjitë.
Rezultati më i lartë i kësaj Shoqate mund të numrohet edhe regjistrimi në librat e Federates së Pllumbave të Republikës së Kosovës, të nëntë pëllumbave krahasjellës-rrotullues ose dynek.
Vlen të theksohet, se fluturimi i një pëllumbi të Përparim Mehmetit, mund të numrohet edhe rekord evropian apo edhe botror, i cili fluturoi në lartësi të madhe dhe nga 202.5 metra filloi rrotullimet e hudhjen e tij në sjellje dhe egzibicione tjera. Në Kosovë rekordi mbahet me 180 m lartësi.

Shoqata ndau edhe mirënjohje me kupa-trofe dhe diploma, e fituesit janë këta.

1.-Vendi i parë Trofe-Kupë Përparim Mehmeti, fiton vendin e parë me pëllumbin e tij i cili theu të gjitha rekordet e deritashme me 202.5 m.
2.-Vendi i dytë – Xhevat Gajtani me pëllumbin e tij krahasjellës-dynke prej 109 m.
3.-Vendi i tretë – Agron Hasani me pëllumbin krjasjellës-dynek me 82.5 metra lartësi.
4.-Hilmi Krasniqi mori dy mirënjohje për dy pëllumba në libër.
5.-Dan Dynkeku një mirënjohje me një pëllumb në libër.

Pjesmarrja me numrin e pëllumbave ishin:
-Përparim Mehmeti me 14 pëllumba.
-Xhevat Gajtani me 2 pëllumba,
-Agron Hasani me 2 pëllumba,
-Hilmi Krasniqi me 2 pëllumba dhe
-Dan Dyneku me 1 pëllumb

Gjatë kësaj mbrëmje u shtrua edhe darka shumë e shijshme me mishë qengji, pije nga më të ndryshmet, si dhe me disa këngë I argëtoi Agim Gashi.
Kishim edhe pak humor me mikun tone e të pëllumbave. Agron Hasanin i cili pëllumbin e tij e la lëshuar në garë me temperaturë ditore 42 gradë. Ai tha se i ka ardhë vapë pëllumbit të tij, ndersa ne i thamë që u dashtë me e deshë në brekë pëllumbin.

Mbramja mbaroi dikur vonë, me shumë humor, biseda e urime për garat e ardhshme të vitit 2015.
Ky lloj sporti me pëllumbat gjithnjë e më shumë po bëhet atraktivë.

18.01.15
Düren
AGIM GASHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZVICËR - BESNIK EMINI NGA TUPALLA E MEDVEGJËS DIPLOMON SI EKSPERT FEDERAL I PRODHIMIT (01.18.2015)
VLONJATJA KANDIDATE PËR PARLAMENTIN GREK - JAM ZËRI I SHQIPTARËVE (01.18.2015)
KRISHTLINDJET ORTODOKSE NË ARGJENTINË U KREMTUAN ME FLAMURIN SHQIPTAR (01.12.2015)
Mbresa nga klinika e AachenitDR DANIELA KROY - ENGJËLL I MIRËSISË DHE HUMANIZMITNga AGIM GASHI (01.09.2015)
ARBEN BAJRAKTARAJ NOMINOHET PËR AKTORIN MË TË MIRË NË FESTIVALIN AMERIKAN (01.07.2015)
SHQIPTARËT 300 VJET NË UKRAINË, SA PAK DIMË PËR TA! (01.05.2015)
PJETËR MALOTA - KARATEISTI SHQIPTAR I HOLLYWOODIT (01.02.2015)
SI I PRESIM FESTAT E FUNDVITIT NË GJERMANI!Fotoreportazh nga ASLLAN DIBRANI (12.31.2014)
HISTORI SUKSESI E NJË FAMILJEJE SHQIPTARE NË SHBA (12.28.2014)
SHQIPTARËT FESTUAN JUBILEUN E 25 VJETORIT TË MOTRAVE FRANCESKANE DHE KRISHTLINDJET NË GOPINGEN TË GJERMANISËFotoreportazh nga ASLLAN DIBRANI (12.22.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]