E Shtunë, 09.19.2020, 11:12am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
NËNA TEREZE DHE SKULPTORI
Nga AGIM GASHI

E Djelë, 03.01.2015, 04:30pm (GMT+1)


Diku larg në Gjermani
Një artist me besë të burrit,
Punon n´vetmi me një atele
E kërkon zemren e gurit.

I mshon daltes e çekanit
Skalit vlera pa u ndal,
Ky skulptor nga Dukagjini
Po e thërrasin me emrin Mal.

Po i kalon shekulli i Tij
Qindra skulptura t´u i numru,
E rëndon barra e mërgimit
Për atdhe gjithë t´u mendu.

Miku im o Mal Myrtaj
Sot ia gjete zemrën gurit,
T´u skalit Nënën Tereze
Sa një koder zemra e burrit.

Puna jote pre atdhetari
Ndër më t´mirat në skulpurë,
Shumë figura ti i ngjalle
Vepra jote stë humbë kurr.

Sot që ngjalle Nënën e kombit
Hijeshi i ke dhënë Arbërisë,
Mërgimtarët në shenjë nderimi
Do ta vendosin n´tokë t´Gjermanisë.

Të më jetosh skulptor i poullit
Unë skulpturë nuk di me ba,
Por këto vargje ti fail Ty
Të kam mik e të kam vlla.

Sa të ka njerz Arbëria
Që nderojnë vlerat kombëtare,
Do t´bekohen nga Nënë Tereza
Zemrat tona atdhetare.


27.02.2015

DürenAGIM GASHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AUSTRI - SHQIPTARJA NGA KOSOVA LINDI BINJAKË NË MOSHËN 60 VJEÇARE (02.28.2015)
FTESË - MANIFESTIM I LARMISHËM SHKOLLOR NË LOZANË (02.26.2015)
GËZIM MYSHKETA - NE JEMI ARTISTË TË DHËNË ME HUA JASHTË SHQIPËRISË (02.22.2015)
POZITIVITETI SHQIPTAR NË BRUKSELNga JORGJI KOTE (02.15.2015)
DRIANT ZENELI - 'KUR ËNDRRAT BËHEN DOMOSDOSHMËRI' Trilogjia e Zenelit titullohet “Kur ëndrrat bëhen domosdoshmëri” (2009-2014) dhe do të hapet në datën 18 shkurt (02.12.2015)
IKJET LEGALE - ËNDRRAT E REALIZUARA (02.08.2015)
U MBAJT MBLEDHJA E KËSHILLIT DREJTUES TË VATRËS (02.02.2015)
KOSOVA ENDE NUK E KA REGJISTRUAR DIASPORËN E SAJ (01.29.2015)
PARATË E DIASPORËS 'SHPËTIM' PËR TË RINJTË NË KOSOVË (01.25.2015)
ENDRIT SADIKU 19 VJEÇ - KANDIDON PËR PARLAMENTIN E KANTONIT BASELLAND (01.24.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]