E Enjte, 09.24.2020, 04:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
EMIGRANTËT E RIKTHYER PO MENDOJNË RILARGIMIN NGA SHQIPËRIA - JA DISA ARSYE, SIPAS INSTAT

E Hënë, 03.02.2015, 09:28am (GMT+1)


Fluksi i dërgesave në para nga jashtë prej emigrantëve tanë vijon uljen.

Sipas statistikave të bilancit të pagesave të Bankës së Shqipërisë, për 9-mujorin 2014, emigrantët në Itali, Greqi etj., dërguan në Shqipëri 391 milionë euro, me një rënie prej 3.5% në raport me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas INSTAT – raporton Monitor.

Dërgesat në para nga jashtë prej emigrantëve janë konsideruar faktor kryesor i rritjes së shpenzimeve të konsumit në Shqipëri dhe është nxitësi kryesor i ndërtimit në vend.

Ulja e dergesave lidhet drejtpërdrejt me gjendjen ekonomike në Greqi dhe Itali, dy vende që zënë pjesën më të madhe të dërgesave në para nga jashtë. Dy vendet së bashku përbëjnë 85% të dërgesave në para nga jashtë.

Vetëm 20% e emigrantëve të rikthyer në Shqipëri pas vitit 2008 mendojnë se gjendja e tyre financiare ka ndryshuar për mirë.

Mbi 38.8% e tyre kanë situatë financiare më të rënduar dhe shumica e të kthyerve

41% e shohin situatën e tyre financiare të pandryshuar, sipas vrojtimit që ka bërë INSTAT.

Këto konstatime janë një bazë e fortë për të nxitur një riikje për shumë nga këto familje.

Rreth 133.544 emigrantë u kthyen gjatë periudhës 2009-2013, nga të cilët 74% ishin meshkuj.

Të kthyerit po investojnë në bujqësi dhe në tregtinë me pakicë. Në terma investimi pas kthimit, vetëm 8% e të kthyerve ka arritur të realizojë një projekt investimi.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NËNA TEREZE DHE SKULPTORINga AGIM GASHI (03.01.2015)
AUSTRI - SHQIPTARJA NGA KOSOVA LINDI BINJAKË NË MOSHËN 60 VJEÇARE (02.28.2015)
FTESË - MANIFESTIM I LARMISHËM SHKOLLOR NË LOZANË (02.26.2015)
GËZIM MYSHKETA - NE JEMI ARTISTË TË DHËNË ME HUA JASHTË SHQIPËRISË (02.22.2015)
POZITIVITETI SHQIPTAR NË BRUKSELNga JORGJI KOTE (02.15.2015)
DRIANT ZENELI - 'KUR ËNDRRAT BËHEN DOMOSDOSHMËRI' Trilogjia e Zenelit titullohet “Kur ëndrrat bëhen domosdoshmëri” (2009-2014) dhe do të hapet në datën 18 shkurt (02.12.2015)
IKJET LEGALE - ËNDRRAT E REALIZUARA (02.08.2015)
U MBAJT MBLEDHJA E KËSHILLIT DREJTUES TË VATRËS (02.02.2015)
KOSOVA ENDE NUK E KA REGJISTRUAR DIASPORËN E SAJ (01.29.2015)
PARATË E DIASPORËS 'SHPËTIM' PËR TË RINJTË NË KOSOVË (01.25.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]