E Hënë, 10.26.2020, 01:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
 
ARBËRESHËT E SICILISË PËRKUJTOJNË PAPA MATEUN

E Enjte, 03.05.2015, 02:15pm (GMT+1)

 
Komuniteti arbëresh i Sicilisë, të shtunën e 7 marsit do ta kujtojë papa Mateun Shambra, me rastin e 100-vjetorit të lindjes.

Një simpozium do mbahet mu në Kishën konkatedrale të Arbëreshëve, “la Martorana”, në Palermo, ku i ndjeri ishte famullitar për disa dekada.

Sipas një komunikate për shtyp, Papa Mateu, përveç se prift arbëresh i ndershëm, ishte edhe ligjërues i Gjuhës dhe i Letërsisë Shqipe në Universitetin e Palermos dhe bashkëpunëtor i zellshëm i At Zef Valentini-t.

Ndër botimet e tij më me vlerë, janë Liber Brevium të Papa Kalistit, lidhur me epokën e Skënderbeut dhe përpunimin e Arkivit të famullisë greke-koroneze-arbëreshe të Sh. Kollit në Palermo.

Fjalën e rastit do ta mbajë Prof. Mateo Mandalà, ligjëruesi i sotëm i Shqipes në Universitetin e Palermos, i ndjekur nga famullitari i ri i Kishës Arbëreshe, papa Nikola Kuçi.

Ceremonia do marrë fund me koncertin e muzikës bizantine arbëreshe drejtuar nga profesori i shquar shqiptar, Tonin Tarnaku.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PO DOSJET E GJYQEVE A DO HAPEN NDONJËHERË?Nga ABDURRAHIM ASHIKU, Athinë (03.02.2015)
EMIGRANTËT E RIKTHYER PO MENDOJNË RILARGIMIN NGA SHQIPËRIA - JA DISA ARSYE, SIPAS INSTAT (03.02.2015)
NËNA TEREZE DHE SKULPTORINga AGIM GASHI (03.01.2015)
AUSTRI - SHQIPTARJA NGA KOSOVA LINDI BINJAKË NË MOSHËN 60 VJEÇARE (02.28.2015)
FTESË - MANIFESTIM I LARMISHËM SHKOLLOR NË LOZANË (02.26.2015)
GËZIM MYSHKETA - NE JEMI ARTISTË TË DHËNË ME HUA JASHTË SHQIPËRISË (02.22.2015)
POZITIVITETI SHQIPTAR NË BRUKSELNga JORGJI KOTE (02.15.2015)
DRIANT ZENELI - 'KUR ËNDRRAT BËHEN DOMOSDOSHMËRI' Trilogjia e Zenelit titullohet “Kur ëndrrat bëhen domosdoshmëri” (2009-2014) dhe do të hapet në datën 18 shkurt (02.12.2015)
IKJET LEGALE - ËNDRRAT E REALIZUARA (02.08.2015)
U MBAJT MBLEDHJA E KËSHILLIT DREJTUES TË VATRËS (02.02.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]