E Shtunë, 08.08.2020, 09:15pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
DIMRI NË 'PARAJSËN E BARDHË' - PAMUKKALE TË TURQISË

E Enjte, 02.12.2015, 09:12am (GMT+1)

 
Denizli, 12 shkurt - Rënia e dëborës në "Parajsën e Bardhë" në Pamukkale të Turqisë e cila është në listën e "Trashëgimisë Kulturore Botërore" të UNESCO-s ka krijuar pamje të bukura, raporton Anadolu Agency.

Turistët të cilët vijnë për të vizituar zonën e Pamukkalesë pasi kanë shëtitur qytetin antik Hierapolis kanë shijuar dëborën. Disa nga turistët kanë marrë pamjet e travetave dhe të dëborës me aparatet fotografikë dhe ato të kamerave dhe ndërsa disa të tjerë kanë ecur mbi to.

Edhe avullimi i ujit mbi traveta nga moti i ftohtë ka sjellë shumë pamje të veçanta dhe të bukura.

"Në dimër një tjetër bukuri, gati si në një kornizë të filmit"

Turisti pakistanez Samiran Jeovlo, në një deklaratë për gazetarët duke theksuar se Pamukkale-ja është shumë e bukur dhe se nuk ka parë ndonjëherë një vend të ngjashëm me të tha se: "Të qenurit këtu është të jesh pothuajse si në një kornizë të filmit, nuk mund ta besosh se është e vërtetë. Dëbora të bën pak të kesh ftohtë, por kjo ia vlen dhe do të vijë përsëri këtu".

Edhe amerikani Brian Turpan ka pohuar se: "Këtu me të vërtetë është një vend shumë i bukur. Ka qenë një përvojë e veçantë për mua që në një mjedis historik të takohesh me ujin e ngrohtë".

Ndërsa kanadezja Vanessa Gela duke theksuar se Pamukkale ka një atmosferë mahnitëse ka theksuar se: "Të qenurit këtu është shumë bukur. Vij nga Kanadaja. Është një ndjenjë e bukur që edhe pas Kanadasë të shikoj borën këtu".
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MINSK - VENDI KU DISKUTOHET FATI I UKRAINËS (02.11.2015)
JALTA - KONFERENCA QË PËRVIJOI EVROPËN - Fotogaleri (02.05.2015)
LETER E HAPUR NGA BOSTONI ME PERMBAJTJE SHUME KRITIKUESE PRESIDENTIT RUS VLADIMIR PUTIN (02.01.2015)
EKSPOZITA 'RRUGA DREJT RIBASHKIMIT TË GJERMANISË' (01.30.2015)
ROMANCË DHE IDEALIZËM - PSE GRATË PERËNDIMORE I BASHKOHEN SHTETIT ISLAMIK? (01.29.2015)
KANADEZI QË LUFTON KUNDËR IS-it KTHET NË SHTËPI (01.29.2015)
GOTHAMI NGA LART - QYTETI I NJU JORKUT SIÇ NUK E KENI PARË KURRË (01.26.2015)
'ORA E APOKALIPSIT' - PAS VITIT 1984 NJË PËRSHPEJTIM MARRAMENDËSNga ADRIENNE LAFRANCEJAN, The Atlantic (01.25.2015)
NJË LUFTË MES DY BOTËVENga GEORGE FRIEDMAN, 'Stratfor' (01.25.2015)
FINLANDEZËT DHE SUEDEZËT QË LUFTOJNË PËR IS-in (01.24.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]