E Martë, 08.04.2020, 09:13pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
DËSHTIMI BRITANIK - HITLERI PARA LUFTËS NDËRTOI RRJETE TË AEROPORTEVE NË ANGLI!

E Hënë, 02.16.2015, 09:42am (GMT+1)Rrjeti i fshehtë i aeroportit nazist ishte ndërtuar në një pjesë rurale të Anglisë, para Luftës së Dytë Botërore.

Operativët nazistë, në një sipërfaqe prej 2000 hektarësh – që ishte përgatitur për pista – kanë ndërtuar hambarë dhe kotece pulash në formën e svastikës, që për trupat ajrore gjermane çdo gjë të ishte e dukshme.

Rrjeti i aeroportit u zbulua tek në vitin 1940. Deri atëherë, as policia e as MI5 (inteligjenca britanike) nuk kishte ndonjë indikacion se në 2000 po krijohet rrjeti i cili gjatë pushtimit gjerman nga ajri do të mundësonte zbarkimin e lehtë.

Autoritetet nuk kanë vënë re asgjë të pazakontë, edhe pse operativët nazistë kanë rrafshuar fushat që janë të gatshme si pista. Ata ndërtuan stallat dhe kotecet e pulave që caku të jetë më i dukshëm nga ajri.

Tek kohët e fundit ka rrjedhur dokumenti sekret i Ministrisë së Aviacionit, i cili thotë se RAF (Royal Air Force) e ka vënë re bazën në vitin 1940 dhe atë kur ata kanë bërë hulumtime për aeroportet e tyre. Pasi MI5 nisi hetimet, ata erdhën në përfundimin se janë 10 lokacione ku janë ndërtuar rrjetet sekrete në pronësi të një kompanie holandeze.

Historiani dhe eksperti ushtarak Roger Thomas, është i habitur me këtë zbulim.

“Jam i tronditur, sepse asgjë nuk është shkruar për këtë”, ka thënë Thomas. “Gjermanët një ‘marifet’ të tillë kishin bërë edhe në Holandë, ku veç i kishin terrenet e përgatitura – para pushtimit”. /Telegrafi

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
10 SHOQËRITË SEKRETE TË CILAT NUK E KEMI DITUR SE EKZISTOJNË (02.15.2015)
I GJITHË UNIVERSI I BINDET DASHURISË - 10 LETRAT MË ANTOLOGJIKE TË DASHURISË (02.15.2015)
DREZDEN 1945 - LUFTË TOTALE NË LUFTË (02.14.2015)
DIMRI NË 'PARAJSËN E BARDHË' - PAMUKKALE TË TURQISË (02.12.2015)
MINSK - VENDI KU DISKUTOHET FATI I UKRAINËS (02.11.2015)
JALTA - KONFERENCA QË PËRVIJOI EVROPËN - Fotogaleri (02.05.2015)
LETER E HAPUR NGA BOSTONI ME PERMBAJTJE SHUME KRITIKUESE PRESIDENTIT RUS VLADIMIR PUTIN (02.01.2015)
EKSPOZITA 'RRUGA DREJT RIBASHKIMIT TË GJERMANISË' (01.30.2015)
ROMANCË DHE IDEALIZËM - PSE GRATË PERËNDIMORE I BASHKOHEN SHTETIT ISLAMIK? (01.29.2015)
KANADEZI QË LUFTON KUNDËR IS-it KTHET NË SHTËPI (01.29.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]