E Enjte, 10.01.2020, 05:05am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
Wall Stret Journal - ZBULOHET MOLEKULA QË MUND TË BLLOKOJË VIRUSIN AIDS

E Enjte, 02.19.2015, 02:58pm (GMT+1)


Voal - Shkencëtarët kanë krijuar një molekulë për të cilën thonë se mund ta bllokojë infektimin me virusin që e shkakton AIDS-in, një zbulim që mund të çojë tek një terapi e re për pacientët si dhe tek një alternativë për një vaksinë të re.

Kërkuesit po përpiqeshin prej tri dekadash për të zhvilluar një vaksinë të efektshme kundër virusit të pamjafuteshmërisë imunitare të njeriut, i cili e shkakton AIDS-in. Ata janë duke kërkuar gjithashtu për një mënyrë kurimi të njerëzve të infektuar. Por transformimet e vazhdueshme të virusit i kanë çorinetuar ata.

Tani një ekip nga Scripps Research Institute dhe nga institucione të tjera thonë se e kanë gjetur mënyrën për të parandaluar HIV së infektuari qelizat, duke përdorur një qasje që përfshin terapinë e genit ose transferimin e tij më mirë sesa të gjendet një përgjigje ndaj imunitetit.

HIV-i normalisht pushton qelizat nëpërmjet dy receptorëve. Proteina e re bllokon pikat ku virusi lidh bashkë receptorët qelizorë, duke mos iu lënë shteg nga të hyjnë. Ngaqë ky i i lidh të dy dhe jo veç njërin, proteian, e quajtur eCD4-IG, blokon më shumë forma të HIV-it se shumë antitrupa të fuqishëm të cilët janë treguar të pazotë ta dobësojnë virusin. Studimi u publikua online të mërkurën në gazetën Nature.

“Është absolutisht 100% efektive,” thotë Michael Farzan, profesor i sëmundjeve infektive në Scripps Research Institute në Jupiter, Florida, dhe autor kryesor i studimit. ELIDA BUÇPAPAJ

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ZËRI I AMERIKËS - KOMUNITETET MYSLIMANE DHE EKSTREMIZMI (02.19.2015)
KAMERA ME LAZER PËR RESTAURIME (02.17.2015)
DËSHTIMI BRITANIK - HITLERI PARA LUFTËS NDËRTOI RRJETE TË AEROPORTEVE NË ANGLI! (02.16.2015)
10 SHOQËRITË SEKRETE TË CILAT NUK E KEMI DITUR SE EKZISTOJNË (02.15.2015)
I GJITHË UNIVERSI I BINDET DASHURISË - 10 LETRAT MË ANTOLOGJIKE TË DASHURISË (02.15.2015)
DREZDEN 1945 - LUFTË TOTALE NË LUFTË (02.14.2015)
DIMRI NË 'PARAJSËN E BARDHË' - PAMUKKALE TË TURQISË (02.12.2015)
MINSK - VENDI KU DISKUTOHET FATI I UKRAINËS (02.11.2015)
JALTA - KONFERENCA QË PËRVIJOI EVROPËN - Fotogaleri (02.05.2015)
LETER E HAPUR NGA BOSTONI ME PERMBAJTJE SHUME KRITIKUESE PRESIDENTIT RUS VLADIMIR PUTIN (02.01.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]