E Hënë, 11.30.2020, 09:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
'PALMËN E ARTË' E FITON REGJISORI TURK NURI BILGE CEYLAN

E Djelë, 05.25.2014, 06:14am (GMT+1)


KANË – Çmimin ”Palma e artë” të Festivalit të 67-të të Filmit të Kanë e mori filmi ”Winter sleep” i regjisorit turk, Nuri Bilge Ceylan, një autopsi e gjatë psikologjike e një 60-vjeçari që jeton në një fshat të Anadollit.” Këtë vit kinemaja turke feston 100-vjetorin.

Kjo është një koincidencë e bukur”, deklaroi Nuri Bilge Ceylan pasi mori një nga trofetë më të rëndësishëm kinematografikë në botë. Filmi italian ”Le meraviglie” i regjisores Alice Rohrwacher mori çmimin e madh të këtij festivali. Ndërkohë, amerikania Julianne Moore mori çmimin si aktorja më e mirë për interpretimin e saj në filmin “Maps to the stars” i kanadezit David Cronenberg.

Në mungesë të saj, çmimin e mori skenaristi i këtij filmi, Bruce Wagner. Aktori më i mirë i festivalit u shpall britaniku Timothy Spall për rolin e tij në filmin “Mr Turner” të amerikanit, Mike Leigh.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
18 FILMAT NË KONKURIM PËR PALMËN E ARTË 2014 (05.23.2014)
NJË MILION DOLLARË PËR UDHËTIMIN NË HAPËSIRË ME DICAPRION (05.23.2014)
PAUL MCCARTNEY E ANULON TURNEUN NË AZI (05.22.2014)
KATE WINSLET - TRE FËMIJËT NUK MË MUNGOJNË, KOHA PËR KARRIERË (05.20.2014)
HOLLIVUDI NDIHMON MUZETË (05.17.2014)
KIM KARDASHIAN DHE KANYE WEST DO TË MARTOHEN NË FIRENCE (05.17.2014)
STARTOI FESTIVALI I FILMIT NË KANË (05.14.2014)
ARTI DHE KOMERCI NË FESTIVALIN E KANËS (05.13.2014)
KËNGËT MË TË PREFERUARA NË SHBA (05.11.2014)
JOLIE-PITT, SË SHPEJTI DASMA E MARTESËS (05.08.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2020  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 

 
VOAL
[Shko lart]