E Martë, 11.19.2019, 11:42am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
DIVA E FUNDIT E FILMIT - SOFIA LOREN MBUSH SOT 80 VJEÇ (Portret dhe fotogaleri)

E Shtunë, 09.20.2014, 02:46pm (GMT+1)


Sytё me bisht dhe format e spikatura e kanё bёrё tё njohur nё mbarё botёn, temperamenti i saj u mёsoi regjisorёve ta respektojnё. Sofia Loren edhte sot mbetet simboli i bukurisё italiane. Mё 20 shtator ajo mbush 80 vjeҫ.   

Aktorja italiane Sophia Loren Porträt 1994

    Perfeksion

    Me lёvizjet e zhdёrvjellta si njё shtojzavalle dhe me sharmin jugor Sofia Loren pushtoi botёn e kinemasё. Bukurinё e saj harmonike regjisorёt e pёrdorёn edhe nё role – kjo fotografi paraqet njё skenё nga filmi i Robert Altmanit "Pret-a-Porter" (1994). Gjatё ekskursioneve tё saj nё botёn e modёs Loren krijoi edhe vet gjyslykё, bizhuteri e parfum - ladylike.

Ёndrra pёr karrierё

E reja Sofia Scicolone ёndёrron tё jetbё artiste. Konkurset e bukurisё nё provincёn italiane ishin fillimi. Si 16 vjeҫare ajo kapi rolin e figurantes nё produksionin "Ben Hur", nё vitin 1954 pasuan rolet e para tё saj nёpёr filma (Nё fotografi skenё nga filmi: "Sa keq qё je njё maskara"). Mё pas ajo luan nё Hollywood pёrkrah yjeve tё konematografisё si Paul Newman, Clark Gable dhe Marlon Brando.

Hollywoodi thёrret

Me rolin kryesor nё filmin e Vittorio de Sicans "Floriri i Napolit" Sofia Loren nё 1954 arriti suksesin si aktore. "Pa de Sican unё nuk do tё isha kjo qё jam sot", thotё ajo me mirёnjohje pёr bashkёpunimin me kёtё regjisor. "Krenari dhe pasion" (1957) ishte roli i saj i parё nё njё film Hollywood-i, qё u xhirua nё Spanjё me Frank Sinatra (nё mes) dhe Cary Grant nё rolet kryesore.

Pёrjetime tё luftёs

Suksesin e parё nё vitet e para tё karrierёs ajo e arriti me dramёn e luftёs "E megjithatё ata jetojnё" (1960). Pёr rolin e njё nёne tё re, qё me vajzёn trembёdhjetё vjeҫare lufton e pёr tё mbijetuar, ajo u vlerёsua (1962) me Oscar si intepretuesja mё e mirё. Loren trazirat e luftёs i kishte pёrjetuar vet si fёmijё nё Itali: "Unё e kisha kokёn plot imazhe, qё nuk mund tё fshiheshin nga kujtesa."

Disiplinё dhe kokёfortёsi

Nё festivalet dhe premierat e filmave, si kёtu mё 1960 me "Porgy dhe Bess" nё Zyrih, "La Loren" ishte nё qendёr tё vёmendjes sё producentёve dhe pronarёve tё kinemave. Karriera e saj botёrore u zhvillua vrullshёm. Nё mbi 100 filma ajo ka qёndruar para kameras. Vetёm nё vitet 70-tё ajo e uli ritmin e punёs. "Gjithҫka ёshtё frut i disiplinёs, pёrkushtimit dhe sakrificёs. Por edhe i kokёfortёsisё."

E magjishme nё mёndafsh

Nё filmin komedi me agjentё "Arabeskё" (1966) aktorja e pasionuar ia del tё shpalosё talentin dhe epёrsitё me rafinesё femёrore. Partneri i saj nё film Gregory Peck e ka tё vёshtirё t’i pёrshtatet temperamentit tё saj. Fillimisht pёr rolin kryesor tё mashkullit ishte parashikuar ylli i Hollywood-it Cary Grant. Kostumet e sofistikuara pёr Sofia Loren i modeloi krijuesi i modёs Christian Dior.


Ҫifti ideal

Me aktorin dhe kolegun Marcello Mastroianni, njёkohёsisht edhe miku i saj i ngushtё, Sofia Loren hyn nё hisotirnё e filmit si ҫifti ideal i kinematografisё. Me tё ajo xhiroi shumё filma tё njohur nё mbarё botёn - nё kёtё fotografi fragment nga filmi "Pret-a-Porter (1994). Vdekja e mikut tё saj nё fund tё vitit 1996 e zhyti atё nё njё krizё tё thellё.

Njeri familjar

Roli i saj mё i dashur ёshtё figura e nёnёs italiane - Loren i pёlqen tё gatuajё dhe e bёn kёtё me pasion. Nё vitin 1957 ajo martohet me produecentin me influencё Carlo Ponti (nё fotografi) – njё skandal, sepse autoritetet italiane nuk e njohёn divorsin e tij nga gruaja e parё. Mё 1966 Ponti dhe Loren – u martuan sёrish me nёnshtetёsi franceze. Kur i shoqi vdiq nё vitin 2007 i la asaj pasurinё.

Ambasadore e OKB-sё

Loren i pёrkushtohet me zemёr fёmijёve. Nё nёntor 1992 ajo emёrohet – pasuee e aktores sё Hollywood-it Audrey Hepburn, qё ishte sёmurё – si ambasadore e posaҫme e Komisariatit tё OKB-sё pёr Refugjatёt (UNHCR). Njё detyrё, qё ajo iu pёrkushtua intensivisht dhe me shumё angazhim humanitar - fotografi nga Somalia mё 1992. Ajo angazhohet edhe pёr aleancёn kombёtare kundёr abuzimit ndaj fёmijёve.


Telefonatё nga Papa pёr ditёlindje?

Sot Sofia Loren jeton kryesisht nё Zvicёr. Ajo ka botuar njё sёrё librash gatimi. 80 vjetorin ajo e feston nё Meksikё. Atje fondacioni i miliarderit Carlos Slim hap njё ekspozitё nё nderim tё saj. Por megjithatё Loren shpreson pёr njё tjetёr bekim: Njё telefonatё nga Papa Franҫesku do tё ishte dёshira mё e madhe e saj, shkruan sot revista bulevardeske "Oggi".


Autor: Heike Mund

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ALBUMI I U2 SHKARKOHET FALAS NGA 33 MILIONË PËRDORUES (09.16.2014)
PRODUCENTI AFRIKAN I FILMAVE EKSPLORON KULTURËN NË TEKSAS (09.14.2014)
VDES KOMEDIANIA AMERIKANE JOAN RIVERS (09.05.2014)
MARILYN MONROE - 60 VJET MË PARË ME FUSTANIN FLUTURUESNë filmin kult të Billy Wilder 'Kur gruaja është në pushime' (08.29.2014)
AFI NDERON SOFIA LORENIN ME ÇMIM PËR ARRITJET JETËSORE (08.29.2014)
KONFIRMOHEN KONTRATAT PËR 'INFERNO' ME TOM HANKS (08.27.2014)
KATE BUSH RIKTHEHET DHE KAP KREUN E KLASIFIKIMEVESonte në skenë në Londër pas 35 vitesh mungese (08.26.2014)
RITA ORA NË MTV - VETËM THONJTË I KUSHTONIN 56 MIJË DOLLARË! (08.26.2014)
U NDANË ÇMIMET EMMY - TRIUMFOI 'BREAKING BAD' (08.26.2014)
VDIQ AKTORI DHE REGJISORI RICHAR ATTENBOROUGH (08.25.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Nëntor 2019  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 

 
VOAL
[Shko lart]