E Martë, 08.04.2020, 06:30pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
JA KANDIDIMET PËR GOLDEN GLOBE 2015

E Enjte, 12.11.2014, 05:00pm (GMT+1)


Sot në Los Angeles janë shpallur nominimet për ndarjen e çmimeve për më të mirët në filma dhe TV, ‘Golden Globe 2015’.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të mbahet më 11 janar 2015 dhe do të transmetohet nga NBC ndërsa edhe këtë vit do të udhëheqin dyshja Amy Poehler dhe Tina Fey.


Këto janë nominimet:

FILM

Filmi më i mirë - Dramë

Boyhood
Foxcatcher
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything

Filmi më i mirë - Komedi ose Muzikal

Birdman
The Grand Budapest Hotel
Into the Woods
Pride
St. Vincent

Performanca më e mirë nga një Aktor në film - Dramë

Steve Carell, Foxcatcher
Benedict Cumberbatch, The Imitation Game
Jake Gyllenhaal, Nightcrawler
David Oyelowo, Selma
Eddie Redmayne, The Theory of Everything

Performanca më e mirë nga një Aktore në film - Dramë

Jennifer Aniston, Cake
Felicity Jones, The Theory of Everything
Julianne Moore, Still Alice
Rosamund Pike, Gone Girl
Reese Witherspoon, Wild

Performanca më e mirë nga një Aktor në film - Komedi ose Muzikal

Ralph Fiennes, The Grand Budapest Hotel
Michael Keaton, Birdman
Bill Murray, St. Vincent
Joaquin Phoenix, Inherent Vice
Christoph Waltz, Big Eyes

Performanca më e mirë nga një Aktore në film – Komedi ose Muzikal

Amy Adams, Big Eyes
Emily Blunt, Into the Woods
Helen Mirren, The Hundred Foot Journey
JulIanne Moore, Maps to the Stars
Quvenzhane Wallis, Annie

Performanca më e mirë nga një aktor në rol dytësor

Robert Duvall, The Judge
Ethan Hawke, Boyhood
Edward Norton, Birdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

Performanca më e mirë nga një aktore në rol dytësor

Patricia Arquette, Boyhood
Jessica Chastain, A Most Violent Year
Keira Knightley, The Imitation Game
Emma Stone, Birdman
Meryl Streep, Into the Woods

Filmi më i mirë i animuar

Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
The LEGO Movie

Filmi më i mirë i huaj

Force Majeure
Gett: The Trial of Vivian Amslen Gett
Ida
Leviathan
Tangerine Mandarin

Regjisori më i mirë

Wes Anderson - THE GRAND BUDAPEST HOTEL
Ava Duvernay - SELMA
David Fincher - GONE GIRL
Alejandro Gonzalez Inarritu - BIRDMAN
Richard Linklater - BOYHOOD

Skenari më i mirë

Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel
Gillian Flynn, Gone Girl
Alejandro Gonzalez Innaritu, Alexander Dinelaris, Armando Bo, & Nicolas Giacobone, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Graham Moore, The Imitation Game

Ideja më e mirë

Alexandre Desplat, The Imitation Game
Johann Johannson, Theory of Everything
Trent Reznor & Atticus Ross, Gone Girl
Antonio Sanchez, Birdman
Hans Zimmer, Interstellar

Kënga më e mirë

“Big Eyes,“ Big Eyes, Lana del Rey
“Glory,” Selma, John Legend & Common
“Mercy Is,” Noah, Patti Smith & Lenny Kaye
“Opportunity,” Annie, Greg Kurstin, Sia Furler, & Will Gluck
“Yellow Flicker Beat,” The Hunger Games: Mockingjay Part 1, Lorde

TELEVISION

Seria më e mirë - Dramë
The Affair
Downton Abbey
Game of Thrones
The Good Wife
House of Cards

Seria më e mirë - Komedi

Girls
Jane the Virgin
Orange is the New Black
Silicon Valley
Transparent

Performanca më e mirë nga një Aktor në seri televizive - Dramë

Clive Owen, The Knick
Liev Schreiber, Ray Donovan
Kevin Spacey, House of Cards
James Spader, The Blacklist
Dominic West, The Affair

Performanca më e mirë nga një Aktore në seri televizive - Dramë

Claire Danes, Homeland
Viola Davis, How to Get Away with Murder
Julianna Margulies, The Good Wife
Ruth Wilson, The Affair
Robin Wright, House of Cards

Performanca më e mirë nga një Aktor në seri televizive - Comedy or Musical

Louis C.K., Louie
Don Cheadle, House of Lies
Ricky Gervais, Derek
William H. Macy, Shameless
Jeffrey Tambor, Transparent

Performanca më e mirë nga një Aktore në seri televizive – Komedi ose Muzikal

Lena Dunham, Girls
Edie Falco, Nurse Jackie
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Gina Rodriguez, Jane the Virgin
Taylor Schilling, Orange is the New Black

Mini-seria më e mirë ose Filmi më i mirë Televiziv

Fargo
The Missing
The Normal Heart
Olive Kitteridge
True Detective

Performanca më e mirë e një aktori në Miniseri apo Film Televiziv

Martin Freeman, Fargo
Woody Harrelson, True Detective
Matthew McConaughey, True Detective
Mark Ruffalo, The Normal Heart
Billy Bob Thornton, Fargo

Performanca më e mirë nga një aktore në Miniseri apo Film Televiziv

Maggie Gyllenhaal The Honourable Woman
Jessica Lange, American Horror Story: Freak Show
Frances McDormand, Olive Kitteridge
Frances O’Connor, The Missing
Alison Tolman, Fargo

Performanca më e mirë nga një aktor në rol dytësor – Miniseri apo Film Televiziv

Matt Bomer, The Normal Heart
Alan Cumming, The Good Wife
Colin Hanks, Fargo
Bill Murray, Olive Kitteridge
Jon Voight, Ray Donovan

Performanca më e mirë nga një aktore – Miniseri apo Film Televiziv

Uzo Aduba, Orange is the New Black
Kathy Bates, American Horror Story: Freak Show
Joanne Frogatt, Downton Abbey
Allison Janney, Mom
Michelle Monaghan, True Detective
 
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AUTORËT ME NDIKIM MË TË MADH NË HOLLIVUD (12.07.2014)
PUBLIKOHEN NOMINIMET PËR ÇMIMET GRAMMY 2014 (12.06.2014)
'INTERSTELLAR' - NJË FILM QË SFIDON IMAGJINATËN (11.29.2014)
VDES REGJISORI MIKE NICHOLS (11.20.2014)
REVISTA PEOPLE - AKTORI AUSTRALIAN CHRIS HEMSWORTH ËSHTË 'BURRI MË TUNDUES NË BOTË' (11.19.2014)
EKSPOZITË ME KOSTUME FILMASH TË HOLLIVUDIT (11.17.2014)
BOTOHEN FOTOGRAFI TË PAPARA NDONJËHERË TË KURT COBAIN (11.07.2014)
JOLIE BIONDE NË FILMIN E RI ME PITTIN (11.03.2014)
NJË PORTRET INTIM I LEGJENDARIT MUHAMET ALI (11.03.2014)
VDIQ BASISTI LEGJENDAR JACK BRUCE (10.27.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]