E Mërkurë, 12.02.2020, 09:54am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Evakuohet kancelarja pas një bombe të Luftës II 100 metra larg apartamentit të saj
E Djelë, 04.26.2009, 02:11pm (GMT+1)

ATSH-AFP/ - Kancelarja  gjermane, Angela Merkel u detyrua të evakuohej nga apartamenti i saj në qendër të Berlinit gjatë fundjavës pas zbulimit aty pranë të një bombe të pashpërthyer të Luftës së Dytë Botërore. Bomba prej 100 kilogramësh e prodhimit sovjetik sipas policisë, u zbulua të premten nga punëtorët në Ishullin e Muzeve, qendër e klasifikuar në pasurinë e Njerëzimit të UNESCO-s, në qendër të Berlinit. Zona u mbyll për qarkullimin, transportet publike, shfaqjet e teatrove u pezulluan, ndërsa shumë banesa në zonën pranë, përfshi edhe atë të kancelares u evakuuan për të mundësuar çaktivizimin e mjetit shpërthyes. Sipas gazetës "Bild am Sonntag", bomba ndodhej vetëm dhjetë centimetra nën sipërfaqen e tokës dhe vetëm 100 metra larg apartamentit të Angela Merkel. Qindra mijëra bomba u hodhën mbi Berlin gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe sipas ekspertëve gjetja e bombave dhe municioneve të ndryshme  do të zgjasë edhe disa dhjetëvjeçarë.


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Kalendari 26 prill ATSH (04.26.2009)
Racizmi kronik i Dobrica Qosiqit (04.25.2009)
Yves de Kermabon: EULEX-i nuk zbaton gjashtëpikëshin e UNMIK-ut (04.24.2009)
Rumania në ankth nga rikthimi i Securitates në shërbimet publike (04.24.2009)
KALENDAR 25 PRILL - ATSH (04.24.2009)
Në Izrael nipi i Hitlerit është kovertuar në hebre dhe jep mësim Talmudin (04.23.2009)
KALENDAR, 24 PRILL - ATSH (04.23.2009)
AGPK dënon sulmin fizik ndaj Baton Haxhiut (04.21.2009)
Berisha i uroi besimtarët muslimanë me rastin e ditëlindjes së Profetit Muhamet (04.19.2009)
The New York Times: Fundi i përplasjes së qytetërimeve (04.18.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]