E Premte, 08.07.2020, 10:06pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Kalendari 29 prill ATSH
E Mërkurë, 04.29.2009, 07:59am (GMT+1)

NGA VENDI

1943 - 26 antifashistë shqiptarë, ndër më aktivët në kryeqytet, midis të cilëve edhe Ali Demi, u arratisën nga bugu i Tiranës, ndërsa prisnin të dilnin para gjyqit.

1991 - Parlamenti i parë pluralist shpalli Shqipërinë Republikë Parlamentare. Deri atëhere, pothuajse gjysmë shekulli prej 11 janar 1946, Shqipëria kishte qënë Republikë Popullore, si një nga format e diktaturës së proletariatit.

1960  - U transmetua programi i parë televiziv shqiptar. Spikerja Stoli Belli paraqiti programin në orën 10:00 para një kamere të madhe të vjetër gjermane, që ishte e vetmja për gjithë studion dhe që merrte drejtpërdrejtë dhe njëkohësisht paraqitësen e programit, folësat e lajmeve ose këngëtarët që vinin e këndonin.

1966  - U përurua Uzina e Telave dhe Kabllove Elektrike në Shkodër.

1967 - U arrestua At Pjetër Meshkalla, Pishtar i Demokracisë, i cili u dënua me 10 vjet burg për “agjitacion e propagandë”. Ai lindi në Shkodër më 26 shtator 1901. Studimet e larta i kreu në Austri, Slloveni dhe ne fakultetin e filozofisë në Napoli (Itali). Më 1931 u shugurua meshtar në Shkodër. Në vitin 1945 i kërkohet bashkëpunim nga regjimi komunist i Tiranës. Ai jo vetëm që nuk e pranon, por në funeralin e Imzot Bumçit, demaskon haptas diktaturen komuniste. Për ketë më 1946 arrestohet dhe dënohet me 15 vjet burg, në kampet e punës, dhe në Burrel. Në 1960, lirohet e kthehet ne Shkodër, pa të drejtë për të shërbyer si meshtar. At Pjetër Meshkalla është kleriku i parë që u dekorua më 1992 si “Pishtar i Demokracisë".

1991 - Sharik Tarës i jepet çmimi “Yll i Artë dhe i argjendtë" nga perandori japonez (hyrje në radhët e pasurisë botërore)”. Sharik Tara u lind më 12 prill 1930 në Shkup, si pasaardhës i Pashë Jixhit Beu, që ka patur ndikim të madh në zhvillimin e Shkupit të atëhershëm. Pasi e mbaroi shkollën fillore në Shkup, shkollimin e vazhdoi në Stamboll, ku edhe diplomoi në universitetin teknik. Pas përfundimit të magjistraturës në lëmin e ndërtimtarisë, punon në disa firma ndërtimtarie, dhe në vitin 1957 themeloi firmën ENKA hollding, një nga firmat më prestigjioze në Turqi. Ai është themelues i Samitit Ekonomik për Evropën Juglindore, takimi i parë i të cilit u mbajt në Shkup, në mars 2005, nën patronazhin e Kryetarit të Republikës së Maqedonisë, Branko Crvenkovski dhe themelues i këshillit të biznesit Turko-Grek dhe Turko-Japonez. Sharik Tara është fitues i disa çmimeve dhe titujve prestigjioze.

1999 - Në luftën kundër forcave policore e ushtarake serbe, në fshatin Koshare (Kosovë), ra heroikisht dëshmori i kombit Selver Bajram Kryeziu, ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

2003  - Komuniteti shqiptar i Torontos(Kanada) kremtoi per here te pare Pashket e Medha, ne nje kishe ortodokse shqiptare te themeluar nga vete ata.

NGA BOTA


1429 - Pas shtatë muajsh rrethim, hyri në Orleand, Zhan D'Ark. Një javë pas hyrjes së saj në Orleand u hoq  rrethimi. 

1769 - Lindi në Dublin, fituesi i betejës së Vaterlosë, Artur Vellsli, i njohur si Duka i parë i Uellingtonit. 

1879 - Lindi dirigjenti i famshëm anglez, Sir Tomas Biçam. Ai u njoh si themeluesi i Orkestrës Filarmonike mbretërore në vitin 1947 dhe punoi njëkohësisht shumë për promovimin e veprave të Sibelius, Richard Shtraus etj. 

1899 - Lindi Eduard Kenedi Elington, i njohur si Djuke Elington. Ai ishte drejtues i famshëm orkestre si dhe një pianist i talentuar dhe muzikant jazz-i. Ai kompozoi 2 mijë vepra. 

1901 - Lindi perandori japonez Hirohito. Në vitin 1940, kur Japonia ishte nën pushtimin amerikan, Hirohita abdikoi nga froni i perandorit. 

1942 - Ushtria japoneze pushtoi qytetin Lashio, duke prerë kështu rrugën që lidhte Kinën dhe Indinë. 

1965 - Malta u bë anëtarja e 18-të e Këshillit të Europës. 

1975 - Në orët e fundit të Luftës së Vietnamit, u evakuuan nga Saigoni trupat e fundit amerikane. Gjatë skenave kaotike në ambasadën amerikane mijëra vietnamezë u evakuuan njëlloj si të ishin nënshtetas amerikanë. 

1980 - Vdiq Sir Alfred Hiçkok, regjisori i famshëm britanik i njohur për filmat e tij 'thriller', më i famshmi i të cilëve titullohet "Phyko". 

1989 - 14 tifozë futbolli të ekipit të Liverpulit u dënuan me burg për pjesëmarrjen e tyre në tragjedinë që ndodhi më 1985 në stadiumin Heizel të Belgjikës. 

1993 - U liruan në Kosta Rika 18 anëtarë të Gjykatës së Lartë, pas mbajtjes peng tri ditë, nga njerëz të  armatosur. 

1996 - Rusia arriti marrëveshjen me Klubin e Parisit për shlyerjen e borxhit të saj. 

1998 - Korea e Veriut publikoi një letër të hapur të udhëheqësit të saj Kim Jong-it, ku u shpreh kërkesa për unifikimin me Korenë e Jugut. Ky ishte edhe dokumenti më i rëndësishëm gjatë sundimit të tij katërvjeçar. 

2000 - Vdiq në moshën 83 vjeçare dramaturgu i famshëm spanjoll Bujero Vallejo. Veprat e tij pasqyruan epokën represive të pas Luftës Civile në Spanjë. Vallejo fitoi në vitin 1986 çmimim më prestigjioz për letërsinë  spanjolle "Servantez Prize", mes shumë të tjerëve, si dhe u konsiderua si babai i teatrit modern spanjoll. 

2001 - Tridhjetë e një vetë humbën jetën në luftimet dhe shpërthimet në shtetin e trazuar nga lufta të Xhamus dhe Kashmirit. Në mes të të vrarëve ishin 16 guerilë separatistë dhe 11 trupa indiane të sigurimit


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Liridona Miftari: Ja kush jam (04.28.2009)
Kalendar 28 prill ATSH (04.28.2009)
Kalendar 27 prill ATSH (04.27.2009)
Evakuohet kancelarja pas një bombe të Luftës II 100 metra larg apartamentit të saj (04.26.2009)
Kalendari 26 prill ATSH (04.26.2009)
Racizmi kronik i Dobrica Qosiqit (04.25.2009)
Yves de Kermabon: EULEX-i nuk zbaton gjashtëpikëshin e UNMIK-ut (04.24.2009)
Rumania në ankth nga rikthimi i Securitates në shërbimet publike (04.24.2009)
KALENDAR 25 PRILL - ATSH (04.24.2009)
Në Izrael nipi i Hitlerit është kovertuar në hebre dhe jep mësim Talmudin (04.23.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]