E Hënë, 08.03.2020, 10:41am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Kalendar 30 prill ATSH
E Enjte, 04.30.2009, 10:21am (GMT+1)

 NGA VENDI: 

     1910-Ushtria osmane, e komanduar nga Shefqet Turgut pasha dhe e përbërë në fillim nga rreth 10 000 veta, e përforcuar me reparte kalorësie dhe e mbështetur nga zjarri i artilerisë, filloi mësymjen kundër 3 000-4 000 kryengritësve shqiptarë të përqendruar në Shkallën e Kaçanikut të udhëhequr nga Idriz Seferi. Me gjithë epërsinë e madhe numerike të forcave armike, kryengritësit i thyen sulmet e tyre ne Betejen e Kacanikut.

     1923 - Lindi në Korçë Dr.Prof. Dhimitër Pilika, një dijetar i përmasave botërore. Ai ishte njohës i shkëlqyer i 12 gjuhëve të huaja. Studiues i historisë dhe gjuhës shqipe. Botues i 64 vëllimeve në çekosllovakisht me përmbajtje nga kultura shqiptare. Ka zbuluar 21 dokumente që vërtetojnë praninë e shqiptarëve në Ballkan në shekujt I dhe II të erës sonë. Pasi mbaroi Liceun Francez fillon studimet në Universitetin e Sienës në Itali. Më 1945 zgjidhet kryeredaktor i “Zërit të Rinisë” në Korçë. Dha mësim në shkollat ë mesme të Tiranës, Vlorës, Gjirokastrës. Nderohet me dy medalje ari dhe iu dha titulli “Doktor” në histori dhe gjuhë shqipe nga Universiteti i Pragës. Gjatë qëndrimit 15-vjeçar në Pragë merret gjurmimin e dokumenteve për Shqipërinë. Pas prishjes së marrëdhënieve kthehet në Shqipëri dhe internohet në fshatrat e Lushnjës. Pilika vdiq i vetmuar, më 31 dhjetor të vitit 2003.

     1930- Në Greqi vdiq në një aksident ajror Stefan Xhaja nje nga 14 pilotet e pare shqiptare. Lindi në Elbasan në vitin 1900. Pas përfundimit shkëlqyeshëm të shkollës së mesme në Selanik të Greqisë ai hyn në Akademinë e Aviacionit për pilot ushtarak. Pas diplomimit ai qëndron në Greqi, ku bëhet një nga pilotët më të mirë. Vdiq ne moshen 30 vjecare.

     1984 -U nda nga jeta Besnik Sykja, shkencëtari shqiptar që fitoi respekt në botë. U lind në qytetin e Shkodrës më 1948. Mësimet e para i mori në qytetin e Shkodrës me rezultate të shkëlqyera. Në vitin 1967 filloi studimet në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, dega fizikë. U dërgua për studime në një prej universiteteve më në zë të botës- në Upsala të Suedisë, pranë institutit të kimisë kuantike. Mjedisi shkencor i këtij instituti e mirëpriti autoritetin e shkencëtarit të ri 32-vjeçar nga Shqipëria dhe fjalën e mendimin e tij e ndiqte dhe e dëgjonte me vëmendje. Vdiq papritur ne moshen 36 vjecare nga leucemia.

     1991- Me zgjedhjen e presidentit të parë të Republikës Parlamentare nga ana e një Parlamenti shumëpartiak, krijohet Institucioni Kushtetues i Presidentit të Republikës.

     1997- Nga shpërthimi i eksplozivit në një depo të ushtrisë në Qafė-Shtamë të Burrelit, humbėn jetėn 22 persona.

NGA BOTA:

     1770 - Lindi në Londër zbuluesi kanadez, Dejvid Tomson. Njeriu i parë i bardhë që zbuloi gjatësinë e Lumit Kolumbia, ai bëri gjithashtu hartën e një pjese të madhe të Kanadasë dhe të Perëndimit amerikan. 

     1777 - Lindi në Gjermani Johan Karl Fridrih Gaus, që ishte një nga matematikanët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. 

     1789 - Xhorxh Uashingtoni u zgjodh si presidenti i parë i Amerikës. 

     1803 - Franca ra dakord t'i shesë Luizianën Amerikës, dorëzimi zyrtar i së cilës u bë në muajin dhjetor dhe po në atë ditë në vitin 1812 ajo u bashkua me Shtetet e Bashkuara si shteti i 18-të. 

     1804 - Shrapneli, i shpikur në vitin 1784 nga ushtari britanik, Henri Shrapnel, u përdor për herë të parë në luftë nga britanikët kundër holandezëve në Surinam. 

     1883 - Vdiq piktori impresionist francez, Eduard Manet. Në fillim i destinuar për karrierë ligjore, ai studioi artin  nga viti 1850 nën ndikimin e madh të Klod Monet. 

     1883 - Lindi shkrimtari çek Jarosllav Hashek, autor i romanit, "Ushtari i mirë Shvejk". 

     1893 - Lindi Joakim von Ribentrop, këshilltar i Adolf Hitlerit për politikën e jashtme. Tregtar vere para se të hynte në Partinë Nacionalsocialiste në vitin 1932, ai u gjet fajtor në Gjykatën e Nyrenbergut për krimet e luftës,  ndërsa në vitin 1945 u ekzekutua.  

     1945 - Adolf Hitleri dhe bashkëshortja e tij Eva Braun kryen vetëvrasje në bunkerin e nëndheshëm në Berlin.  Trupat ruse hynë në Berlin, duke pushtuar Rajshtagun dhe godinat e tjera qeveritare. Trupat aleate pushtuan Mynihun  dhe trupat franceze kaluan kufirin për në Austri. 

     1973 - Presidenti amerikan, Nikson, bëri një deklaratë në televizion mbi Uotergejtin, duke pranuar përgjegjësinë  për përgjimin që ndodhi në kompleksin e apartamenteve të Uashingtonit në vitin 1972. Po atë ditë në vitin 1974, ai  dorëzoi dorëshkrimet e pjesshme të regjistrimeve për tu përdorur nga hetuesia. 

     1975 - Presidenti i Vietnamit të Jugut, Minh njoftoi kapitullimin pa kushte para Vietkongut, duke i dhënë fund konfliktit më të gjatë në shekullin e 20-të. 

     1980 - Në Londër, qitës të armatosur pushtuan ambasadën e Iranit, duke kërkuar lirimin e të burgosurve politikë në Iran. Rrethimi zgjati gjashtë ditë. 

     2001 - Alpinisti Babu Çiri Sherpa i Nepalit që mbante rekordin për ngjitjen më të shpejtë të majës Everest, vdiq ndërsa po përpiqej të ngjitej në malin më të lartë të botës. Aksidenti ndodhi në lartësinë 6 500 metra në rrugën  përgjatë kreshtës juglindore të malit që është 8 850 metra i lartë.


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Valbona ose fshati verilindor që jeton me turizmin (04.29.2009)
Financial Times: Mirë se erdhe Shqipëri! (04.29.2009)
Analisti Adebar për kërkesën e Shqipërisë në BE: Hap i matur (04.29.2009)
Kalendari 29 prill ATSH (04.29.2009)
Liridona Miftari: Ja kush jam (04.28.2009)
Kalendar 28 prill ATSH (04.28.2009)
Kalendar 27 prill ATSH (04.27.2009)
Evakuohet kancelarja pas një bombe të Luftës II 100 metra larg apartamentit të saj (04.26.2009)
Kalendari 26 prill ATSH (04.26.2009)
Racizmi kronik i Dobrica Qosiqit (04.25.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]