E Hënë, 09.21.2020, 09:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
"Koha ditore": BARRIKADAT MBESIN, SERBËT E VERIUT KËRKOJNË UNMIK DHE USHTRINË SERBE
E Mërkurë, 10.19.2011, 04:37pm (GMT+1)

Mitrovicë, 19 tetor - Përfaqësuesit e komunave paralele në veri të Kosovës, kanë deklaruar se kanë autorizuar kryetarët e tyre që me KFOR-in të gjejnë zgjidhje për furnizimin e trupave ndërkombëtare në veri. Ata po ashtu kërkojnë që në veri të mos zbatohen marrëveshjet e arritura në dialogun Prishtinë-Beograd, si dhe revokojmë vendosjen e misionit të EULEX-it. Ata kërkojnë misionin e UNMIK-ut e madje edhe ushtrinë serbe, raporton Telegrafi.

Këto përfundime u miratuan nga këshilltarët e komunave paralele, pas tri orësh të debatit, ndërsa pas takimit është kërkuar që në pikat kufitare të kthehet gjendja që ishte para 25 korrikut. Kur është fjala te incidenti i 27 shtatorit, kur serbët sulmojnë ushtarët e KFOR-it, ata kanë kërkuar që "të formohet një Komision i pavarur nën patronazhin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së".

Kuvendi i komunave paralele është kundër marrëveshjeve të arritura në dialogun mes Prishtinës e Beogradit, sepse thonë se "është kundër interesave të popullit serb".

"Kërkojmë që negociatat dhe dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës të kthehet nën patronazhin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Për shkak të anshmërisë dhe mosrespektimit të mandatit të rënë dakord, kërkojmë që shteti i Serbisë të revokojë shtrirjen e EULEX-it në territorin e Kosovës", thuhet në konkluzionet e takimit, ku kërkohet po ashtu që të riaktivizohet misioni i UNMIK-ut.

Përfaqësuesit e komunave paralele kërkojnë madje që "shteti serb dhe KS i OKB-së të sigurojë kthimin e forcave ushtarake serbe dhe vendosjen e tyre fillestare në veri të Kosovës".

Barrikadat pra vazhdojnë të mbesin. Kryetari i komunës paralele të Zubin-Potokut, Stevan Bozhoviq, u ka thënë gazetarëve se konkluzionet nuk do të thonë se hiqen barrikadat, por se do të lejohet disi furnizimi i KFOR-it.

"Autorizojmë kryetarët e komunave që të gjejnë mënyrën se si ushtarët me kohë të furnizohen me mjetet e nevojshme", ka thënë ai, transmeton "Tanjug".

Sipas tij, kalimi i ushtarëve do të kontrollohet nga qytetarët. Ndërsa, si zgjidhje mund të jetë kalimi i kontrolluar në një kohë të caktuar dhe numër të caktuar të ushtarëve të KFOR-it.

Ndërsa, kryetari i komunës paralele të Zveçanit, Dobrosav Dobriq, ka thënë se barrikadat do t’i largojnë, atëherë kur "KFOR-i i kthen zyrtarët e Kosovës, ashtu siç i ka sjell".

(http://www.koha.net)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RIZA HALIMI: SHQIPTARËT NË LUGINË E KANË MË TË VËSHTIRË SE SERBËT NË KOSOVË (10.19.2011)
MBUSHEN TETË VJET NGA LUMTURIMI I NËNË TEREZËS (10.19.2011)
MARRËDHËNIET E TENSIONUARA MES TURQISË DHE FRANCËS MUND TË NDIKOJNË NË RAJON (10.19.2011)
BOTOHET VEPRA "STUDIME PËR ETIMOLOGJI DHE FJALËFORMIM SHQIP" E NORBERT JOKLIT (10.18.2011)
KOSOVA E VITEVE '50 NË TRIDHJETË FOTOGRAFI EKSKLUZIVE (10.18.2011)
PRISHTINË: VDIQ AKTOR ALI AHMETI (10.17.2011)
EKSKLUZIVE, KOSOVË: SIGURIMET UDHËHIQEN NGA KRIMI I ORGANIZUAR (10.17.2011)
PËRPLASJA MES TOPIT DHE TOPALLIT NUK E "TRAZOI" PD-në (10.17.2011)
PËRUROHET PËRMENDORJA E IKONËS SË TË DREJTAVE CIVILE MARTIN LUTER KINGPresidenti Barak Obama deklaroi se Amerika duhet të ndjekë shembullin e Dr. Kingut (10.16.2011)
FJALIMI I PRESIDENTES JAHJAGA NË AKADEMINË PËRKUJTIMORE PËR HEROIN E KOSOVËS ADRIAN KRASNIQI(Presidentja Jahjaga e dekoroi Adrian Krasniqin me urdhrin "Hero i Kosovës") (10.16.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]