E Enjte, 09.24.2020, 05:08am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
"Koha ditore": KFOR VAZHDON HEQJEN E BARRIKADAVE
E Enjte, 10.20.2011, 08:25am (GMT+1)

Zubin Potok, 20 tetor –(E plotësuar ) Në orët e hershme të mëngjesit forcat e NATO-së kanë filluar operacionin për largimin e barrikadave nga rrugët e veriut të Kosovës. Deri më tani KFOR-i ka larguar barrikadën në hyrje të fshatit Zupq e cila ka qenë e betonuar si dhe barrikadën në fshatin Jegenicë, rruga Zvecan-Zubin Potok. Sipas burimeve të gazetës nga veriu, në barrikadën në Jegenicë, pjesëtarë e KFOR-it, kamionët që kanë qenë të vendosura si pengesa në rrugë i kanë larguar dhe ia kanë lënë në arat aty përreth. Në atë vend janë mbledhur rreth 100 veta në mesin e tyre edhe i ashtuquajturi kryetra I Komunës së Zubin Potokut Sllavisha Ristiq.

Pas largimit të barrikadës së betonuar nën fshatin Zupç,KFOR-i ka shkuar në barrikadën e dytë në dalje te fshatit Zupç.
Deri më tani pjesëtare e NATO-së nuk kanë hasur në ndonjë rezistencë dhe nuk ka pasur as përdorim të gazit lotsjellës si është raportuar nga medie serbe, thonë burimet e Koha Ditore nga veriu.

Pjesëtarët francezët të KFOR-it gjatë natës kanë marrë barrikadën para vendkalimit kufitar Bërnjak. Rruga është hapur për komunikacion. Gjatë natë, njoftojnë mediet serbe, në Zubin Potok janë dëgjuar zëra që ftojnë qytetarë serbë në barrikada. Në këtë komunë është marrë barrikada në Jagnjice.

Serbët po klithin : Nuk keni për të na dëbuar nga këtu".

KFOR-i ka përdorur gaz lotsjellës pasi që serbët po provojnë të pengojnë heqjen e barrikadave, raporton AP

Ushtarët gjermanë dhe austriakë të KFOR-it kanë arritur të çmontojnë një pjesë të barrikadës së serbëve në fshatin Zhupçq. Ata po rezistojnë dhe janë mbledhur tek arrikada qendrore

Presidenti serb, Boris Tadiq herët në mëngjes sot për të kërkuar nga KFOR-i dhe EULEX-i përmbajtje në veprimet e tyre. Ai gjithashtu u ka bërë thirrje përfaqësuesve të serbëve lokalë të marrin vendime, siç ka thënë ai në interes të qytetarëve dhe jo për interesa të liderëve të tyre partiakë në përfitim për zgjedhjet në Serbi.
(http://www.koha.net)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
CARLA BRUNI SAKROZY SJELL NË JETË TË BIJËN DALIANicolas Sarkozy bëhet baba për të katërtën herë (10.20.2011)
SHQIPËRIA PËRKEQËSOI POZICIONIN E SAJ KRAHASUAR ME NJË VIT MË PARË NË RENDITJEN E BANKËS BOTËRORE (10.20.2011)
"Koha ditore": BARRIKADAT MBESIN, SERBËT E VERIUT KËRKOJNË UNMIK DHE USHTRINË SERBE (10.19.2011)
RIZA HALIMI: SHQIPTARËT NË LUGINË E KANË MË TË VËSHTIRË SE SERBËT NË KOSOVË (10.19.2011)
MBUSHEN TETË VJET NGA LUMTURIMI I NËNË TEREZËS (10.19.2011)
MARRËDHËNIET E TENSIONUARA MES TURQISË DHE FRANCËS MUND TË NDIKOJNË NË RAJON (10.19.2011)
BOTOHET VEPRA "STUDIME PËR ETIMOLOGJI DHE FJALËFORMIM SHQIP" E NORBERT JOKLIT (10.18.2011)
KOSOVA E VITEVE '50 NË TRIDHJETË FOTOGRAFI EKSKLUZIVE (10.18.2011)
PRISHTINË: VDIQ AKTOR ALI AHMETI (10.17.2011)
EKSKLUZIVE, KOSOVË: SIGURIMET UDHËHIQEN NGA KRIMI I ORGANIZUAR (10.17.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]