E Shtunë, 08.08.2020, 07:31pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
"The Daily Telegraph": SKANDALI QË DESHËN TA FSHEHIN

E Enjte, 10.20.2011, 02:02pm (GMT+1)

20.10.2011

Një sërë raportesh nga auditori i brendshëm i Parlamentit, gjetën se diku shtatë mijë zyrtarë të pazgjedhur, të cilët punojnë për Parlamentin Evropian, kanë të përbashkët shkeljen e rregullave të rëndësishme.

Pjesëtarëve të stafit u lejohet t’i autorizojnë shpenzimet e veta dhe t’u japin ndihmë financiare familjarëve të tyre, pavarësisht se auditori kishte tërhequr vërejtjen për rrezikun e "konfliktit të interesit".

Raportet, të cilat mbulojnë tri vite, identifikojnë instancat e zyrtarëve të cilëve u janë dhënë paga të dyfishta ose ndihma financiare, për të cilat ata nuk kanë të drejtë.

Zyrtarët po dështojnë të sigurojnë vlerën më të mirë për paratë e taksapaguesve në dhënien e kontratave, përderisa fondet e zgjeruara po u jepen partive politike të Parlamentit pa ndonjë auditim të duhur rreth mënyrave të shpenzimit, thuhet në raporte.

Pavarësisht këtyre gjetjeve, ato janë mbajtur të fshehta nga shumica e anëtarëve të Parlamentit Evropian duke lejuar- në këtë mënyrë, vazhdimin e pakontrolluar të keqpërdorimeve.

Vetëm 14 deputetë të Parlamentit Evropian, të cilët përbëjnë një komitet të quajtur "bureau" e që administron asamblenë, i kanë parë raportet. Atyre u është kërkuar të nënshkruajnë një nen konfidencial i cila u ka pamundësuar pastaj publikimin e problemeve.

Tri raportet më të reja, që mbulojnë vitet 2007, 2008 dhe 2009 i janë dhënë gazetës pas kërcënimit për ndërmarrjen e veprimeve ligjore dhe ndërhyrjen e deputetëve të lartë të Parlamentit Evropian, të cilët besonin se do të duhej të publikoheshin dokumentet në fjalë.

Sekretari gjeneral i parlamentit, Klaus Velle, tentoi të bllokojë publikimin duke thënë se me këtë veprim auditorët do të "pengonin procesin e vendimmarrjes".

Por, Diana Vallis, anëtare liberal-demokrate e byrosë, tha se publikimi do t’u ndihmonte deputetëve të përmirësojnë punën e parlamentit.

"Ne kemi pasur mjaft kohë për ta lexuar raportin e auditimit të brendshëm dhe për të zbatuar rekomandimet. Andaj, besoj se ka qenë obligim i yni të sigurohemi që të publikohen këto raporte", tha ajo.

Sipas zyrtarëve të lartë, auditori-një kontabilist britanik me emrin Robert Gellvin, i ka shkruar vazhdimisht Velles dhe byrosë për të shfaqur shqetësimin e tij.

"Personeli duhet të rrisë vetëdijen për menaxhuesit e tij të dokumenteve lidhur me rrezikun e konfliktit të interesit, ndërsa duhet t’i udhëzojë ata që kurrë të mos merren me dokumentet e veta apo ato të familjarëve të tyre", është një nga vërejtjet e Gellvinit.

Raportet gjetën parregullsi "kritike" dhe konflikt të interesit rreth kontratave të prokurimit me vlerë prej më shumë se 600 milionë funtash britanike në vit.
Në departamentin e financave të Parlamentit, i cili ka një buxhet prej 298 milionë funtash, auditori ka hasur në mungesë të garancës se është përdorur vlera më e mirë e parave" dhe kontrolle "joefikase" mbi dhënien e kontratave.

Auditimi i fundit i këtij departamenti, që është bërë në korrik të këtij viti, thekson se departamenti nuk i është përgjigjur vërejtjeve të raportit të fundit.

Problemet "sistematike" janë identifikuar në departamentin e informimit dhe të logjistikës, i cili ka një buxhet prej 158 milionë funtash.

Auditimi ka vënë gjithashtu në pah se partive politike u janë dhënë fonde edhe pse ato kanë refuzuar të veprojnë sipas rregullave.
Paratë janë dhënë pa ndonjë vërtetim mbi "pranueshmërinë e kostos" ose ndonjë kontrolli adekuat, me të cilin do të sigurohej se paraja është shpenzuar në mënyrë të duhur.

Në vitin 2006, tri parti politike të BE-së, të cilat marrin benefite prej më shumë se 5 milionë funtash në vit, kanë refuzuar të "publikojnë në tërësi burimet e tyre të financimit" duke shkelur në këtë mënyrë rregullat.(e.p.)

(http://www.evropaelire.org)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MBRETËRESHA BRITANIKE NË KANBERA VIZITON EKSPOZITËN E LULEVEMijëra shtetas i presin si yje çiftin mbretëror (10.20.2011)
"Koha ditore": KFOR VAZHDON HEQJEN E BARRIKADAVE (10.20.2011)
CARLA BRUNI SAKROZY SJELL NË JETË TË BIJËN DALIANicolas Sarkozy bëhet baba për të katërtën herë (10.20.2011)
SHQIPËRIA PËRKEQËSOI POZICIONIN E SAJ KRAHASUAR ME NJË VIT MË PARË NË RENDITJEN E BANKËS BOTËRORE (10.20.2011)
"Koha ditore": BARRIKADAT MBESIN, SERBËT E VERIUT KËRKOJNË UNMIK DHE USHTRINË SERBE (10.19.2011)
RIZA HALIMI: SHQIPTARËT NË LUGINË E KANË MË TË VËSHTIRË SE SERBËT NË KOSOVË (10.19.2011)
MBUSHEN TETË VJET NGA LUMTURIMI I NËNË TEREZËS (10.19.2011)
MARRËDHËNIET E TENSIONUARA MES TURQISË DHE FRANCËS MUND TË NDIKOJNË NË RAJON (10.19.2011)
BOTOHET VEPRA "STUDIME PËR ETIMOLOGJI DHE FJALËFORMIM SHQIP" E NORBERT JOKLIT (10.18.2011)
KOSOVA E VITEVE '50 NË TRIDHJETË FOTOGRAFI EKSKLUZIVE (10.18.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]