E Hënë, 10.26.2020, 01:49pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Shtypi gjerman komenton raportin e Obamas me botën arabe
E Premte, 06.05.2009, 11:38am (GMT+1)

 

 

 

Fjalimi i presidentit të SHBA Barack Obama në Kajro drejtuar botës myslimane gjen jehonë në shtypin gjerman të së premtes.

Gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komenton:     

"Për të gjithë ata që kanë dëshirën e mirë në vendet e botës arabe dhe në botën islamike fjalimi i presidentit Obama në Kajro mund të shënojë një fillim të ri në marrëdheniet me Amerikën. Kjo pasi Obama që ishte i ftuar nga xhamija më e vjetër dhe e nderuar, Al-Azhar si dhe nga Universiteti i Kairos jo vetëm u zgjati dorën muslimanëve me fjalimin e tij.  Por ai i përqafoi ata në mënyrë retorike pikërisht atëhere kur ai e quajti fenë islame si pjesë të Amerikës dhe vlerësoi meritat e amerikanëve myslimanë. Por me dëshirën e mirë është si me arësyen e shëndoshë, për të cilën Dekarti përpara 400 vjetësh ka thënë, se secili beson se e ka huazuar atë për veten e tij."

Gazeta "Lübecker Nachrichten" shkruan:

"Më së voni me fjalimin e tij në Kajro u bë e qartë, se Obama  e ka seriozisht me distancimin prej axhendës plot pasoja të Bushit dhe se ai do t' i zgjasë dorën botës islamike. Nëse zgjatja e dorës do të pranohet vërtetë, nëse Amerika  do t' u presë rrugën ekstremistëve myslimanë duke siguruar për vete mbështetjen e forcave të moderuara -ndonëse në kuptimin perëndimor jo patjetër demokratike - kjo në radhë të parë do të varet prej procesit të paqes në Lindjen e Mesme. Mbyllja e sukseshme, që mund të konsistojë vetëm në zgjidhjen me dy shtete, është në fakt si provë lakmusi për pajtimin me botën islamike."
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Fjalimi i Presidentit Obama drejtuar myslimanëve në mbarë botën (06.05.2009)
Komisioni i Helsinkit analizon situatën para zgjedhjeve në Shqipëri (06.05.2009)
Përvjetori i gjashtëdhjetepestë i zbarkimit të forcave aleate në Normandi (06.02.2009)
Industria e diamantit në Botsvanë (05.31.2009)
Uilliam Uoker: Durrës-Kukës është dera e Europës për Shqipërinë (05.31.2009)
Çifti Obama në Nju Jork për një pasdite private (05.31.2009)
Një mur tjetër duhet të shembim, Murin e ShengenitNga Jozefina TOPALLI (05.30.2009)
Der Spiegel: Gjendet kufoma e Roza Luksemburgut (05.29.2009)
Nis në Gjirokastër Festivali i Muzikës Popullore "Miqësia Folk" (05.29.2009)
Shënime për disertacionin e doktoraturës së Lasgush Poradecit në Universitetin e Gracit në gjuhësi e letërsiMonografia e Lasgushti për Emineskun ndriçon edhe pas 80 vjetësh (05.27.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]