E Shtunë, 07.11.2020, 05:46am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
"THE NEW YORK TIMES" TËRHEQ NGA BOTIMI NJË FOTOGRAFI TË CEREMONISË SË KIM JONG ILit
E Premte, 12.30.2011, 09:31am (GMT+1)

Gazeta The New York Times thotë se ka tërhequr nga botimi një fotografi zyrtare të Koresë së Veriut nga ceremonia e funeralit për udhëheqësin e vdekur Kim Jong Il, pasi ekspertët kanë përcaktuar se ajo ishte modifikuar përmes teknologjisë digjitale.

Revista The Times njoftoi tërheqjen e fotografisë dje, duke thënë se fotografia e dyshuar është bërë nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve dhe është shpërndarë nga një agjenci evropiane e lajmeve.

Gazeta citon ekspertët të kenë thënë se fotografia ishte ndryshuar duke përdorur programin Photoshop për të hequr imazhet e gjashtë personave që nuk ishin në rreshtin pothuaj të përkryer të një grupi njerëzisht që mbanin zi për udhëheqësin koreanoverior.

Gazeta citon analistët dhe ekspertët e saj në Dartmouth College të cilët kanë thënë se një foto e bërë nga agjencia e lajmeve Kyodo në Japoni pothuajse në të njëjtin moment tregon se fotoja e Agjencisë koreanoveriore të lajmeve ishte modifikuar.

Fotografia e agjencisë japoneze të lajmeve Kyodo tregon gjashtë persona duke qëndruar në këmbë pas rreshtave të ngurtë të njerëzve që mbanin zi, ndëkohë që ata nuk ishin të pranishëm në fotografinë e publikuar nga Korea e Veriut.

Revista The Times, ka spekuluar se censorët e Koresë së Veriut mund të kenë fshirë gjashtë personat për të krijuar iluzionin e përsosmërisë ushtarake të funeralit.

Peniani nuk ka bërë komente mbi këtë çështje.

(http://www.voanews.com/albanian)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LUAN KRASNIQI I JEP FUND KARRIERËS (12.29.2011)
DY SONDA TË NASAs DO TË HYJNË NË ORBITËN E HËNËS (12.29.2011)
PRESIDENTI BAMIR TOPI: 2012 VIT I RËNDËSISHËM REFLEKTIMI PËR SHQIPTARËT (12.29.2011)
NË FERIZAJ DIGJET "ENVER HOXHA" I BLENDI FEVZIUT (12.29.2011)
HORLLËKU I ENVER HOXHËS, BURRËRIA E BAHRI OMARIT DHE MISTERE TË TJERA SHPALOSUR NGA ARKIVAT(Marrë nga libri "Enver Hoxha" i Blendi Fevziut) (12.29.2011)
TË SHOHËSH PËRTEJ NJË DETYRENga MIMOZA EREBARA (12.29.2011)
VITI I RI 2012 DHE NJË BOTË E RE QË PO FILLON!Nga ADNAN ABRASHI, Kosovapress (12.29.2011)
TELENOVELA "KOSOVA E RE" (12.28.2011)
"URAGANI" ARRIN FITOREN E KATËRT NË BOKSIN PROFESIONIST (12.28.2011)
HJUSTON: HAPET EKSPOZITA E ARTIT ISLAMIK (12.28.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]