E Enjte, 05.28.2020, 07:30am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Wall Street Journal: Rizgjedhja e Ahmadinexhadit - goditje për aleatët arabë amerikanë
E Hënë, 06.15.2009, 11:20am (GMT+1)

 

 

 

 

Shpallja e presidentit iranian, Mahmud Ahmadinexhad, se ka fituar në zgjedhje, mund të paraqesë një goditje për aleatët arabë të Uashingtonit, të cilët ishin alarmuar nga ambiciet rajonale të Iranit dhe kishin shpresuar se largimi i tij do të mund t’i moderonte iranianët.

Zyrtarët në Arabinë Saudite, Egjipt dhe aleatët amerikanë në Gjirin Persik, i kanë ndjekur nga afër zgjedhjet në Iran. Shumë prej tyre kanë mbajtur marrëdhënie të ngrohta me zotin Ahmadinexhad.

Por, tensionet ndërmjet kryqyteteve arabe dhe Teheranit janë përshkallëzuar për shkak të programit bërthamor iranian dhe për shkak të sponsorizimit iranian ndaj Hezbollahut në Liban dhe Hamasit në Rripin e Gazës.

Zgjedhjet e së premtes në Iran kishin ofruar disa shpresa se, nëse zoti Ahmadinexhad humb, afrimi i lidhjeve me Iranin, në disa çështje, nga mospajtimet territoriale e deri te biznesi dhe tregu, do të mund të ishte më i lehtë.

Rivali më i madh i tij, ish-kryeminsitri Mir Hosein Musavi, gjatë fushatës zgjedhore, ka kritikuar disa nga politikat e jashtme të zotit Ahmadinexhad si aventurizëm.

Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara dhe ata në gjithë botën arabe e kishin parë zotin Musavi si një burrështetas me përvojë, që dukej si një alternativë atraktive ndaj presidentit të çuditshëm aktual anti-amerikan.

“Vazhdimi i Ahmadinexhadit sigurisht se paraqet sfidë për Shtetet e Bashkuara dhe për vendet e Gjirit”, tha Hadi Amër, drejtor i qendrës Doha Brukings në Katar.

Të shtunën pasdite, Komisioni Zgjedhor i Iranit shpalli se zoti Ahmadinexhad ka siguruar më tepër se 60% të votave.
Lideri superem, Ajatollah Hamnei, e shpalli atë fitues.

Zoti Musavi ka akuzuar për votime të parregulta dhe ka pretenduar fitoren e tij. Kjo i shtoi tensionet dhe e krijoi bazën për rrugë pa krye politike të zgjatur.

Fitorja e Ahmadinexhadit ka kërcënuar po ashtu protesta destabilizuese dhe goditje nga ana e autoriteteve. Zoti Musavi kishte një përparësi në popullaritet publik gjatë fushtës zgjedhore.

Mbështetisët e tij organizuan demonstrata dhe tubime në Teheran, që ishin të paprecedente në kritikat e tyre ndaj regjimit aktual iranian.

Mbështetja në opinion për zotin Musavi kishte ndihmuar në ngritjen e një optimizmi në kryeqytetet arabe, se ndryshimi mund të jetë afër.

Betejat zgjedhore aktuale në rajon kanë treguar ndryshim kah qendra në mesin e votuesve të rajonit, pas disa viteve të përfitimeve politike nga politikanët islamistë anti-perëndimorë.

Në vitet e fundit, Hezbollahu e kishte bërë solide pozitën e tij në Liban. Njëherësh, Hamasi kishte fituar zgjedhjet palestineze dhe me forcë e kishte marrë pushtetin në Rripin e Gazës.

Por, në muajin maj, elektorati i vogël, por konservator mysliman i Kuvajtit, i dha goditje spektrit të partive politike islamike në këtë vend dhe po ashtu votoi për zgjedhjen e katër femrave në parlament, që ishin femrat e para ligjvënëse të zgjedhura.

Më herët, këtë muaj, një koalicion i politikanëve i mbështetur nga Perëndimi, në Liban fitoi në zgjedhjet e përgjithshme, përkundër kundërshtimit të fuqishëm nga Hezbollahu, grup politik shiit dhe militant i mbështetur nga Irani dhe Siria.

Me mbetjen e zotit Ashmadinexhad në postin e presidentit të Iranit, Uashingtoni ndoshta do të ketë më tepër interes në përpjekjet për ta larguar presidentin e Sirisë, Bashar Asad, nga orbita iraniane.

Kjo mund të përdoret si levë për Damaskun, në periudhën kur i dërguari amerikan, Xhorxh Miçel, ishte në Damask.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Reportazh: Ëndërrat kthehen në hi përgjatë bulevardit të famshëm të TeheranitNga Frederik Dahl (06.14.2009)
Alber Rohan: Kosova ka Kushtetutë moderne dhe em standarde plotësisht evropiane (06.12.2009)
Financial Times: Ngjitja e madhe e së djathtësNga John LLOYD (06.12.2009)
Rast precedent, po apo jo? Ndikimi i luftës së Kosovës mbi të drejtën ndërkombëtareNga Fabian Schmidt, Deutsche Welle (06.11.2009)
Dhjetë vjet pas hyrjes të NATO-s në KosovëGjenerali Mike Jackson: KFOR-i ende i nevojshëm në Kosovë (06.11.2009)
Në kryeqytet po kryhet investimi më serioz për kulturën kombëtare gjatë 20 viteve të fundit Nga Mujo BUÇPAPAJ (06.10.2009)
Ismail Kadare. E vërteta mbi krimet serbe duhet të dalë në dritë, Evropa ende nuk e di të vërtetën (06.09.2009)
Die Welt: Pse ne italianët i duam dobësitë e Berluskonit Nga Xhuliano Ferrara (06.08.2009)
The New York Times: Zgjidhja e lëmshit në BallkanNga William Montgomery (06.07.2009)
Në prag të 65 vjetorit të zbarkimit të aleatëve në Normandi (06.06.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2020  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]