E Enjte, 07.02.2020, 07:05pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Ahtisari: Plani është i paprekshëm
E Hënë, 06.15.2009, 08:00pm (GMT+1)

 

 

 

“Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe kjo është bërë e qartë edhe nga njohjet ndërkombëtare”, tha, në Prishtinë, ish-kryenegociatori për statusin e Kosovës, Marti Ahtisari.Nuk ka rishikim të Planit Gjithëpërfshirës për statusin e Kosovës, ka thënë arkitekti i këtij plani, Marti Ahtisari. Këto komente, Ahtisari i bëri në Prishtinë, pas një takimi të përbashkët me liderët kosovarë dhe përfaqësues të pranisë ndërkombëtare.

I shoqëruar dhe nga zëvendësi i tij gjatë procesit negociator për statusin e Kosovës, Albert Rohan, presidenti Ahtisari ka marrë pjesë në shënimin e njëvjetorit të Kushtetutës së Kosovës.

Ai tha se ndihej i lumtur që shumë të arritura në Kosovë po ecnin pikërisht mbi bazën e planit për statusin, që njihet edhe si Pakoja e Ahtisarit.

Duke u ndërlidhur me problemet në veri të Kosovës dhe mospranimin e këtij dokumenti nga serbët, Ahtisari tha se shpresonte që serbët ta kuptojnë rëndësinë e integrimit dhe bashkëpunimit, por e përjashtoi çdo mundësi që plani i tij të rishikohet.

Ai tha se plani ofron mundësi për integrim, por kjo varet edhe nga vetë serbët, të cilët duhet të bashkëpunojnë.

Që të krijosh një shoqëri shumetnike, është njësoj si në rastin kur nevojiten dy veta që të luash tango. Mund të luash edhe vetë tango, por nëse ke partner, është ndryshe. Kjo tregon se pse bashkëpunimi është shumë i rëndësishëm për një shoqëri shumetnike”, tha Ahtisari.

Ai u bëri thirrje liderëve të Kosovës që të bashkohen rreth pikave kryesore që duhet t’i përmbushë shteti i Kosovës. Gjatë fjalimit para Kuvendit të Kosovës, Ahtisari tha se kosovarët duhet të ndihen krenarë me shtetin dhe Kushtetutën e tyre.


“Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe kjo është bërë e qartë edhe nga njohjet ndërkombëtare. Kurse, pranimi i këtij realiteti do të krijonte stabilitet për rajonin dhe Evropën”, u shpreh Ahtisari.

“Mendoj se është shumë e rëndësishme që punët po shkojnë në harmoni me planin të cilin e kemi hartuar së bashku dhe shohim se një përparim i madh është arritur”,
tha Ahtisari.

Por, njëherësh, ai kërkoi që institucionet e Kosovës të jenë edhe më shumë funksionale, të rritet zhvillimi ekonomik dhe të shtohen përpjekjet për njohje të reja.

Ahtisari i kërkoi edhe Beogradit që ta njohë Kosovën e pavarur, për t’i hapur kështu rrugën bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve fqinje. Ndërkaq, nga BE-ja kërkoi ndihmën e nevojshme për zhvillimin dhe integrimin e Kosovës.

Nga presidenti Fatmir Sejdiu, Ahtisari u nderua me Medaljen e Artë të Lirisë për kontributin e dhënë.

“Kosova gjithmonë do të ketë një vend të posaçëm në zemrën time dhe unë jam i lumtur ta ndaj këtë ditë me ju”, tha me këtë rast Ahtisari.

Ndërkaq, presidenti Sejdiu tha se me Ahtisarin kishin rastin të kujtonin negociatat 120-ditëshe, por edhe të dëgjonte pikëpamjet e tij për të ardhmen e shtetit të Kosovës.

“Viti i dytë i pavarësisë dhe i hyrjes në fuqi të Kushtetutës sonë na gjen me Forcën e Sigurisë së Kosovës, e cila, dita-ditës, po formësohet sipas standardeve të parapara nga NATO-ja".

"Po kështu, u konstituua Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës, e cila këto ditë është kompletuar edhe me përfaqësuesit ndërkombëtarë, të cilët, bashkë me gjykatësit vendës, do të jenë garantues të respektimit dhe të zbatimit të Kushtetutës në të gjitha fushat e jetës”,
deklaroi Sejdiu.

Edhe kryeministri Hashim Thaçi ka falënderuar Ahtisarin dhe ekipin e tij që udhëhoqën negociatat, të cilat e sollën Kosovën deri te deklarata e pavarësisë dhe u zotua se qeveria e tij po e zbaton me kujdes Planin e Ahtisarit, mbi bazat e të cilit është mbështetur edhe Kushtetuta moderne e Kosovës.

“Kushtetuta jonë deklaron qartë se Republika e Kosovës bazohet në parimet e lirisë, paqes, demokracisë, barazisë, respektimit të të drejtave dhe lirive të njeriut dhe sundimit të ligjit. Ajo flet dhe respekton të drejtën e pronës, mosdiskriminimin, mbrojtjen e mjedisit, drejtësinë sociale, lirinë e medies, pluralizmin”, theksoi Thaçi.

Po sot, Ahtisari ka marrë pjesë edhe në takimin e Grupit Ndërkombëtar për Kosovën, ku zakonisht shqyrtohen të arriturat në Kosovë, si dhe në aktivitetet tjera që janë shënuar me rastin e ditës së Kushtetutës.

I ftuar në këtë shënim ka qenë dhe ish - i dërguari amerikan, Frank Uisner, por, sipas njoftimeve nga Ambasada Amerikane, ai nuk ka mundur të vijë në Kosovë për shkak të problemeve shëndetësore. REL

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Washington Post: Zgjedhjet në Iran as të lira e as të drejta (06.15.2009)
Wall Street Journal: Rizgjedhja e Ahmadinexhadit - goditje për aleatët arabë amerikanë (06.15.2009)
Reportazh: Ëndërrat kthehen në hi përgjatë bulevardit të famshëm të TeheranitNga Frederik Dahl (06.14.2009)
Alber Rohan: Kosova ka Kushtetutë moderne dhe em standarde plotësisht evropiane (06.12.2009)
Financial Times: Ngjitja e madhe e së djathtësNga John LLOYD (06.12.2009)
Rast precedent, po apo jo? Ndikimi i luftës së Kosovës mbi të drejtën ndërkombëtareNga Fabian Schmidt, Deutsche Welle (06.11.2009)
Dhjetë vjet pas hyrjes të NATO-s në KosovëGjenerali Mike Jackson: KFOR-i ende i nevojshëm në Kosovë (06.11.2009)
Në kryeqytet po kryhet investimi më serioz për kulturën kombëtare gjatë 20 viteve të fundit Nga Mujo BUÇPAPAJ (06.10.2009)
Ismail Kadare. E vërteta mbi krimet serbe duhet të dalë në dritë, Evropa ende nuk e di të vërtetën (06.09.2009)
Die Welt: Pse ne italianët i duam dobësitë e Berluskonit Nga Xhuliano Ferrara (06.08.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]