E Hënë, 07.06.2020, 04:21am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

Washitngton Post: Çfarë duan iranianët?

Shkruan: Jeffry Gedmin


E Martë, 06.16.2009, 11:05am (GMT+1) 

Është e pazakontë të dëgjosh komentuesit se si kritikojnë parregullsitë në zgjedhjet iraniane. Ndjenja e përgjithshme se është bërë një padrejtësi, është duke shtyrë dhjetëra mijëra qytetarë të dalin nëpër rrugët e Teheranit dhe qyteteve të tjera, shkruan në numrin e sotëm të së përditshmes “Washington Post”, presidenti i Radios Evropa e Lirë, Jeffry Gedmin.

Natyrisht, edhe para se të zhvilloheshin votimet, është ditur se do të ketë probleme. Një grup i njohur me emrin Këshilli Mbikëqyrës vendos se kush lejohet të kandidojë për postin e presidentit Iranian, shkruan zoti Gedmin.

Gjithashtu dihet se fushata nuk është zhvilluar në rrethana të ndershme dhe të shëndosha, siç pohon presidenti iranian, Mahmoud Ahmadinejad. ‘Reporterët pa Kufij’ e kanë cilësuar Iranin si burgun më të madh për gazetarët në rajon. Qeveria vazhdimisht burgos disidentët dhe një ditë para votimeve, faqet e internetit kanë qenë të bllokuara dhe mesazhet me celularë qenë pamundësuar.

Së këndejmi, parregullsitë në zgjedhje nuk do të duhej të ishin befasi, por cilat janë preferencat e shumicës iraniane, shkruan Gedmin në WP, duke dhënë edhe disa nga të dhënat e grumbulluara nga programi i Radios Evropa e Lirë për Iranin.

Qeveria iraniane ka bllokuar sinjalin e këtij programi, sikurse edhe faqen e internetit, ka kërcënuar gazetarët që gjenden në selinë e radios Evropa e Lirë në Pragë, meqë hapja e një byroje nuk lejohet në Teheran, dhe ka kërcënuar njëkohësisht edhe njerëzit brenda Iranit që flasin me gazetarët tanë, shkruan zoti Gedmin.

Sipas tij, shumë dëgjues të Radios Evropa e Lirë e shfaqin frustrimin, zhgënjimin dhe ndjenjën e nënçmimit, nëpërmjet emaileve, telefonave apo duke shfrytëzuar edhe faqet e Internetit Facebook dhe Twitter.

Por, e vërteta është se nuk mund ta dimë saktësisht se çfarë mendojnë pjesët e ndryshme të shoqërisë iraniane. Protestat në Iran mund të intensifikohen këtë javë, por ato gjithashtu mund edhe të zbehen shpejt, nëse opozita dështon në mobilizimin e klasës së mesme dhe në ofrimin e një strategjie për të ecur përpara.

Qoftë në mënyrë paqësore apo të dhunshme, në mënyrë të shpejtë apo të ngadalshme, demokracia do të fitohet apo humbet në Iran nga iranianët e guximshëm, shkruan WP. Por, do të ishte e pamatur të besohet se Perëndimi nuk ka rol për të luajtur në këtë mes.

Nga iranianët janë dëgjuar thirrjet për angazhimin e Shteteve të Bashkuara dhe kjo është më e pakta që mund të bëhet, shkruan në fund Jeffry Gedmin, president i Radios Evropa e Lirë, në të përditshmen Washington Post.

Jeffry Gedmin


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Ahtisari: Plani është i paprekshëm (06.15.2009)
Washington Post: Zgjedhjet në Iran as të lira e as të drejta (06.15.2009)
Wall Street Journal: Rizgjedhja e Ahmadinexhadit - goditje për aleatët arabë amerikanë (06.15.2009)
Reportazh: Ëndërrat kthehen në hi përgjatë bulevardit të famshëm të TeheranitNga Frederik Dahl (06.14.2009)
Alber Rohan: Kosova ka Kushtetutë moderne dhe em standarde plotësisht evropiane (06.12.2009)
Financial Times: Ngjitja e madhe e së djathtësNga John LLOYD (06.12.2009)
Rast precedent, po apo jo? Ndikimi i luftës së Kosovës mbi të drejtën ndërkombëtareNga Fabian Schmidt, Deutsche Welle (06.11.2009)
Dhjetë vjet pas hyrjes të NATO-s në KosovëGjenerali Mike Jackson: KFOR-i ende i nevojshëm në Kosovë (06.11.2009)
Në kryeqytet po kryhet investimi më serioz për kulturën kombëtare gjatë 20 viteve të fundit Nga Mujo BUÇPAPAJ (06.10.2009)
Ismail Kadare. E vërteta mbi krimet serbe duhet të dalë në dritë, Evropa ende nuk e di të vërtetën (06.09.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]