E Hënë, 10.26.2020, 02:28pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Qytetarët e Kosovës bojkotojnë në heshtje mallrat maqedonase
E Mërkurë, 06.17.2009, 03:16pm (GMT+1)

 

Për rreth 30 përqind ka rënë eksporti i mallrave të Maqedonisë në Kosovë, thuhet në një raport të Entit të Statistikave të Kosovës (ESK).

Sipas tij, theksohet se kjo gjendje është si pasojë e mosvendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve, gjë që ka shmangur interesin dhe iritimin e bizneseve kosovare për të bashkëpunuar me Maqedoninë, e cila tregohet indiferente ndaj shtetit të ri fqinj.

Sipas të dhënave të ESK-së, në tre muajt e parë të këtij viti krahasuar me vitin e kaluar, eksporti i mallrave të Maqedonisë në Kosovë ka shënuar rënie për 29,1 për qind, ndërsa poashtu edhe eksporti i mallrave kosovare në Maqedoni ka shënuar rënie për 9 për qind.

Në drejtim të zbutjes së kësaj situate, një delegacion i Odës Ekonomike të Maqedonisë (OEM) i udhëhequr nga kryetari Branko Azeski dje ka qëndruar në Prishtinë me ftesë të kryetarit të Odës Ekonomike të Kosovës, Besim Beqaj.

Në këtë takim është shqyrtuar gjendja e krijuar pas acarimit të marrëdhënieve dypalëshe me rastin e mosrealizimit të vizitës së presidentit Sejdiu në Shkup, por edhe paraprakisht për shkak të mosvendosjes së marrëdhënieve diplomatike.

Kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore (OEMVP), Xhemail Dauti ka theksuar se nuk është kjo si një ndër faktorët për uljen e përqindjes, por sipas tij, duhet ridefinuar marrëveshja midis dy vendeve në fushën e bashkëpunimit ekonomik.

“Normalisht se ka ndikime mosvendosja e marrëdhënieve diplomatike. Por kjo nuk është ndër faktorët kryesor. Kemi kërkuar që në bashkëpunim me ministrinë e ekonomisë të ridefinojmë marrëveshjet për bashkëpunim ekonomik midis Kosovës dhe Maqedonisë” , ka theksuar Dauti.

Maqedonia është eksportuesi më i madh i mallrave në Kosovë, që arrinë një shifër prej mbi 300 milion euro, ndërsa eksporti i mallrave kosovare në të kundërtën arrin vetëm rreth 7,5 milion euro.

Bashkëpunimi mes Maqedonisë dhe Kosovës në planin ekonomik akoma nuk është i zhvilluar sa duhet dhe ekzistojnë mënyra të shumta për thellimin e këtij bashkëpunimi.

Ky është konkluzioni i dalë nga një takim i përbashkët mes Odës ekonomike të Maqedonisë dhe asaj të Kosovës, që u mbajt dje në Prishtinë.

Në këtë takim biznesmenët e të dy vendeve fqinje kanë kërkuar nënshkrimin e një marrëveshje për evitimin e tatimit të dyfishtë dhe përmirësimin e infrastrukturës kufitare si dhe rregullimin e vendkalimeve kufitare moderne që do lehtësonin kalimin e mallrave dhe njerëzve.

Të pranishmit në këtë takim kanë theksuar se politika nuk është mirë të ndikojë në bashkëpunimin ekonomik mes dy vendeve.NOA-INA

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Solidariteti i Havelit me protestuesit iranianë (06.16.2009)
Washitngton Post: Çfarë duan iranianët?Shkruan: Jeffry Gedmin (06.16.2009)
Ahtisari: Plani është i paprekshëm (06.15.2009)
Washington Post: Zgjedhjet në Iran as të lira e as të drejta (06.15.2009)
Wall Street Journal: Rizgjedhja e Ahmadinexhadit - goditje për aleatët arabë amerikanë (06.15.2009)
Reportazh: Ëndërrat kthehen në hi përgjatë bulevardit të famshëm të TeheranitNga Frederik Dahl (06.14.2009)
Alber Rohan: Kosova ka Kushtetutë moderne dhe em standarde plotësisht evropiane (06.12.2009)
Financial Times: Ngjitja e madhe e së djathtësNga John LLOYD (06.12.2009)
Rast precedent, po apo jo? Ndikimi i luftës së Kosovës mbi të drejtën ndërkombëtareNga Fabian Schmidt, Deutsche Welle (06.11.2009)
Dhjetë vjet pas hyrjes të NATO-s në KosovëGjenerali Mike Jackson: KFOR-i ende i nevojshëm në Kosovë (06.11.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]