E Mërkurë, 09.23.2020, 03:16pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
CPJ dënon kërcënimet kundër gazetares Jeta Xharra në Kosovë
E Premte, 06.19.2009, 11:49am (GMT+1)

 

 

 

 

 

Një organizatë për mbrojtjen e lirisë së shtypit me qendër në Nju Jork, i bëri thirrje kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, që të dënohen publikisht dhe të hetohen deri në fund kërcënimet kundër gazetares Jeta Xharra dhe disa kolegëve të saj në Kosovë.

 

Në një letër drejtuar zotit Thaçi, Komititeti për Mbrojtjen e Gazetarëve, thotë se gazetares Jeta Xharra, kryetare e organizatës BIRN (Rrjeti për Raportimet Investiguese në Ballkan), i janë dërguar mesazhe me kërcënime për vdekje, duke e quajtur atë agjente të Sërbisë dhe duke krahasuar punën e saj me propagandat fashiste.

Kërcënimet, thuhet në letrën e firmosur nga drejtori ekzekutiv i Komitetit, Xhoel Sajmon, erdhën pas edicionit javor të programit televiziv, “Jeta në Kosovë” i cili shfaqet në Radio Televizionin e Kosovës dhe drejtohet nga zonja Xharra. Ky program trajton çështje të ndjeshme të shoqërisë kosovare si krimet e luftës, droga, homoseksualiteti, të drejtat e njeriut, dhe liria e shtypit.

Ndonës kërcënimet nuk janë të lidhura drejtpërdrejt me gazetën Infopress, zonja Xharra beson se kjo gazetë i ka inkurajuar frikësimet ndaj saj, thuhet në letër.

Në një deklaratë të botuar nga BIRN, zonja Xharra thoshte se “në një shoqëri të pasluftës siç është Kosova, ku plagët ende janë të hapura, ta krahasosh dikë me Millosheviçin e Sërbisë, kjo nuk është vetëm fyerje apo urrejtje e motivuar, por mund të cilësohet edhe si kërcënim me vdekje.”

Në letrën e Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve dërguar kryeministrit Thaçi thuhet se kërcënimet e dërguara me postë elektronike janë raportuar tek policia lokale por deri tani nuk është bërë asnjë arrestim.

Në letër theksohet se mesazhet kërcënuese kundër Jeta Xharrës dhe kolegëve të saj gazetarë janë të dëmshme dhe paraqesin rrezik për demokracinë në Kosovë.  

Liria e shtypit në Kosovë, thotë Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve, duhet të mbrohet sepse ajo është e drejtë themelore e njeriut në një shoqëri të pavarur dhe të qendrueshme.

Komiteti i kërkon qeverisë së Kosovës që menjëherë dhe pa mëdyshje ta dënojë këtë përpjekje për të frikësuar një gazetare të pavarur dhe kolegët e saj, t’i dënojë të gjithë ata që janë përgjegjës për këto kërcënime, dhe të kujdeset për sigurinë e zonjës Xharra dhe kolegëve të saj në BIRN.

Kur Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Sërbia në shkurt të vitit të kaluar, thuhet në letër, një pjesë e mirë e komunitetit ndërkombëtar e njohu statusin e ri të saj.

Tani, thotë letra, Kosova duhet të demonstrojë se është e gatshme të justifikojë shpresat për demokraci të popullit të saj dhe të botës.

“Ne presim përgjigjen tuaj,” thuhet në letrën e Komitetit për Mbrojtjes së Gazetarëve drejtuar Kryeministrit Thaçi. /ZA

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI (06.19.2009)
Kristofer Dell: Administrata amerikane e ka treguar qartë mbështetjen për Kosovën (06.18.2009)
Washington Post: Drama e Teheranit (06.17.2009)
Qytetarët e Kosovës bojkotojnë në heshtje mallrat maqedonase (06.17.2009)
Solidariteti i Havelit me protestuesit iranianë (06.16.2009)
Washitngton Post: Çfarë duan iranianët?Shkruan: Jeffry Gedmin (06.16.2009)
Ahtisari: Plani është i paprekshëm (06.15.2009)
Washington Post: Zgjedhjet në Iran as të lira e as të drejta (06.15.2009)
Wall Street Journal: Rizgjedhja e Ahmadinexhadit - goditje për aleatët arabë amerikanë (06.15.2009)
Reportazh: Ëndërrat kthehen në hi përgjatë bulevardit të famshëm të TeheranitNga Frederik Dahl (06.14.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]