E Mërkurë, 09.23.2020, 01:08pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Gazetari amerikan iu iku nga duart rrëmbyesve talibanë
E Djelë, 06.21.2009, 08:40am (GMT+1)

 

 

 

 

Voal-online – Një gazetar i New York Times, David Rhode, i burgosur në Pakistan prej më shumë se shtatë muajsh, ia ka arritur të ikë nga vendi i vuajtjes në të cilin një grup militantësh talibanë e mbanin të burgosur.

Këtë e ka bërë të ditur gazeta amerikane në botimin e saj online, duke saktësuar se David Rhode ia ka arritur të ikë me një gazetar tjetër afgan, edhe ai i sekuestruar, Tahir Ludin. Të dy janë kapur nëpër muret e burgut ku po mbaheshin, nëa Waziristan, në Pakistanin verior. Gazeta New York Times saktëson – duke iu referuar së shoqes së Rhode, Kristen Mulvihill – se dy të arratisurit janë ndihmuar për ikjen nga një zbulues i ushtrisë, i cili iu ka prirë atyre deri në bazën ushtarake më të afërt. Ata janë transferuar pastaj në bazën ushtarake amerikane të Bagramit, Afganistan.

Rhode, 41 vjeç, ishte sekuestruar më 10 nëntor në hyrje të Kabulit, në rrugicën Logar, në Afganistan, bashkë me Ludin e shoferin afgan, Asadullah Mangal, të cilit i kanë humbur gjurmët. Të burgosurit pastaj janë trnasferuar në Pakistan.
Drejtori i New York Times, Bill Keller, ka thënë se kishte mbajtur heshtje për rrëmbimin që të mos vinte në rrezik jetën e pengjeve. Ka saktësuar edhe se nuk ka paguar asgjë.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Rrezikimi i lirisë së shprehjes (06.20.2009)
CPJ dënon kërcënimet kundër gazetares Jeta Xharra në Kosovë (06.19.2009)
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI (06.19.2009)
Kristofer Dell: Administrata amerikane e ka treguar qartë mbështetjen për Kosovën (06.18.2009)
Washington Post: Drama e Teheranit (06.17.2009)
Qytetarët e Kosovës bojkotojnë në heshtje mallrat maqedonase (06.17.2009)
Solidariteti i Havelit me protestuesit iranianë (06.16.2009)
Washitngton Post: Çfarë duan iranianët?Shkruan: Jeffry Gedmin (06.16.2009)
Ahtisari: Plani është i paprekshëm (06.15.2009)
Washington Post: Zgjedhjet në Iran as të lira e as të drejta (06.15.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]