E Mërkurë, 12.02.2020, 11:27am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Copëtimi i Kosovës dhe i Bosnjës prioritet i diplomacisë serbe
E Djelë, 06.21.2009, 05:03pm (GMT+1)

 

Këshilli i Helsnikit, në një raport për politikën e jashtme të Serbisë thotë se kjo ministri për synimi bazik e ka idenë e “rikomponimit të Ballkanit”, që përfshin ndarjen e Biosnjës dhe të Kosovës.

Politika e jashtme e Serbisë është e fokusuar në pengimin e njohjeve të Kosovës, ndërsa janë lënë anash integrimet evopiane, vlerësohet në raportin e Këshillit të Helsinkit për të drejtat e njeriut në Serbi. Në dokumentin “Politika e jashtme: Pa koncept”, thuhet se mungesa e konceptit strartegjik të zhvillimit të vendit, karkaterizon dinamikën e brendshme të Seerbisë që nga vrasja e kryeministrit Gjingjiq më 2003, dhe se kjo shquhet në mënyrë më të qartë në fushën e politikës së jashtme.

Raporti thotë se Serbia kërkon aleatë në regjimet më autoritare në Afrikë dhe në Azi , të cilat nuk kanë ndonjë interes as për Kosovën, as për Serbinë , por se u konvenon që të kenë mbështetje në mbrojtjen e interesave të tyre në OKB dhe në ndonjë institucion tjetër ndërkombëtar.

Lobimi nëpër vende të tilla është preokupim themelor i ministrit të jashtëm, Jeremiq, thotë raporti.
Kthimi i butë drejt Perëndimit, i cili konstatohet në raport, e që mund të shënohet me vizitën e Bajdenit në Beograd dhe të Tadiqit në Francë, ka ndodhur në rend të parë me nismën e SHBA dhe BE-së. RTK

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Gazetari amerikan iu iku nga duart rrëmbyesve talibanë (06.21.2009)
Rrezikimi i lirisë së shprehjes (06.20.2009)
CPJ dënon kërcënimet kundër gazetares Jeta Xharra në Kosovë (06.19.2009)
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI (06.19.2009)
Kristofer Dell: Administrata amerikane e ka treguar qartë mbështetjen për Kosovën (06.18.2009)
Washington Post: Drama e Teheranit (06.17.2009)
Qytetarët e Kosovës bojkotojnë në heshtje mallrat maqedonase (06.17.2009)
Solidariteti i Havelit me protestuesit iranianë (06.16.2009)
Washitngton Post: Çfarë duan iranianët?Shkruan: Jeffry Gedmin (06.16.2009)
Ahtisari: Plani është i paprekshëm (06.15.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]