E Djelë, 04.05.2020, 12:36am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Arrestimi i Çekut, Prokuroria bullgare: Do të vendosim brenda 72 orësh
E Mërkurë, 06.24.2009, 11:19am (GMT+1)

 

 

 

Prokurorët bullgarë deklaruan sot se brenda 72 orësh do të vendoset nëse ish-kryeministri i Kosovës, Agim Çeku,
do të ekstradohet apo do të lirohet. 

Deri atëherë C
eku i cili u arrestua të martën në mbrëmje, në pikën kufitare Geshevo mes Bullgarisë e Maqedonisë do të
qëndrojë i arrestuar në Kyustendil, në jug  perëndim të Bullgarisë.

Sipas ligjeve bullgare Agim Ceku duhet të dalë para një gjykate- në këtë rast në gjykatën Kyustendil- për të vendosur nëse ai do të dëbohet nga Bullgaria apo do t’i dorëzohet autoriteteve serbe. Ministria e Brendshme bullgare thotë se gjyqi do të zhvillohet brenda këtyre ditëve.

Arrestimi i Cekut është bërë në bazë të një urdhër–arresti të Serbisë, i cili është lëshuar në vitin 2002, pasi akuzohet për krime lufte ndaj serbëve gjatë kohës së luftës në Kosovë, kur ai ishte komandant I UCK-së.

“Gjykata bullgare duhet të gjykojë këtë cështje dhe procedurat duhet t’i kalojnë të gjitha fazat”- thotë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme bullgare Dragovest Goranov që citohet nga agjencia e lajmeve bullgare Focus news.

Kryeprokurori Boris Velchev thotë se zyra e prokurorisë duhet të presë dokumentet nga Interpoli mbi fletëarrestin e lëshuar nga Serbia për ish kryeministrin Agim Ceku dhe më pas do të vendoset nëse do të ekstradohet Agim Ceku apo jo. Sofja është në pritje të dokumenteve nga Interpoli dhe brenda dy ditësh do të vendosë lidhur me procedurat e ardhshme, deklaroi kryeprokurori bullgar Boris Velchev, i cituar nga agjencia shtetërore e lajmeve "BTA".

Çeku ishte i ftuar në Bullgari nga ish-ministri i Jashtëm Solomon Passy, i cili tha për median lokale se ish-kryeministri Çeku ishte angazhuar në një iniciativë që synon të ndihmojë Kosovën drejt anëtarësimit në NATO.

Kjo është hera e katërt që ish-kryeministri kosovar arrestohet, por autoritetet e Sllovenisë dhe Hungarisë nuk e kanë ekstraduar pranë autoriteteve të Beogradit. Bullgaria eshte nje nder 60 shtetet që kanë njohur pavarësinë e Kosovës. (BalkanWeb)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Rreziku nga getoizimi i Kosovës (06.23.2009)
Si duhet të reagojë Presidenti Obama ndaj ngjarjeve në Iran? (06.22.2009)
Demonstratat në Iran dhe roli i rrjeteve shoqërore të informimit (06.21.2009)
Copëtimi i Kosovës dhe i Bosnjës prioritet i diplomacisë serbe (06.21.2009)
Gazetari amerikan iu iku nga duart rrëmbyesve talibanë (06.21.2009)
Rrezikimi i lirisë së shprehjes (06.20.2009)
CPJ dënon kërcënimet kundër gazetares Jeta Xharra në Kosovë (06.19.2009)
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI (06.19.2009)
Kristofer Dell: Administrata amerikane e ka treguar qartë mbështetjen për Kosovën (06.18.2009)
Washington Post: Drama e Teheranit (06.17.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]