E Hënë, 08.03.2020, 10:58pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

UKSHIN HOTI ME VETËDIJE U SAKRIFIKUA PËR BREZAT E RINJ


E Shtunë, 03.03.2012, 06:04pm (GMT+1)

Prishtinë - Në organizimin e Lëvizjes "Vetëvendosje", në Prishtinë u mbajt tribuna kushtuar veprimtarit Ukshin Hoti, me temën "Mendimi i Ukshin Hotit: vazhdimi i luftës për çlirim në terrenin e teorisë". Me këtë rast, u elaborua filozofia politika e Ukshin Hotit si tribun, intelektual, politikan e shkencëtar, raporton RTK.

Deputeti i "Vetëvendosjes", Glauk Konjufca, paraqiti në tribunë tezat sipas tij, themelore të filozofisë së Ukshin Hotit, duke cituar pjesë nga veprat e tij rreth filozofisë politike.

Konjufca, tha se në filozofinë e Hotit pjesë e pandashme ishte teza që liria nuk është ruajtje e jetës dhe konservimi i saj, por çlirim i kreativitetit të një populli. Konjufca shkoqiti në tezat e saj qasjen filozofike të Ukshin Hotit për bashkimin kombëtar të shqiptarëve.

"Bashkimi kombëtar duhet të jetë hapi i parë drejt Bashkimit Evropian, thotë Ukshin Hoti. Pa shqiptarët e bashkuar nuk mund të ketë Evropë të bashkuar. Bashkimi kombëtar shqiptar i ndihmon Bashkimit Evropian. Kjo tezë e Ukshin Hotit është aktuale edhe tani, sidomos tani kur politika zyrtare shqiptare në Kosovë e në Shqipëri e ka përmbysur këtë tezë", tha Konjufca.

Sipas Konjufcës, kërkesa e Ukshin Hotit për Republikë brenda Jugosllavisë, është kërkesa më radikale se bashkimi kombëtar, sepse sipas tij, ish Jugosllavia si e tillë ka mundur të jetonte si ngrehinë, vetëm në kurriz të shqiptarëve dhe një kërkesë e tillë, cënonte pikërisht qenien e kësaj ngrehine.

Në tribunë foli edhe vëllai i Ukshin Hotit, deputeti Afrim Hoti, i cili tha se Ukshin Hoti me vetëdije është sakrifikuar për brezat e rinj.

"Në bisedat e gjata që kam bërë me bacën Ukë mbi proceset politike dhe historike që atëbotë po zhvilloheshin në hapësirën e këtij nënqielli, konstatimi më i shpeshtë që kam dëgjuar prej tij ishte se po sakrifikohej me vetëdije të plotë për brezat që do të vijnë pas tij", tha Hoti.

Gjatë tribunës u lexuan sinteza të Ukshin Hotit, të cilat, autorët i quajnë idealizëm realist hotian.

Ukshin Hoti ka lindur më 1943 në Krushë të Madhe të Rahovecit. Shkollën fillore dhe atë të mesme i kreu në Prizren dhe Prishtinë.

Shkencat politike i kreu në Zagreb, kurse 2 vite pasuniversitare i kreu në Beograd në seksionin për marrëdhënie ndërkombëtare politike dhe ekonomike.

Më pas specializoi edhe në universitete amerikane. Hoti u dënua disa herë nga regjimi jugosllav, ndërsa burgosja e tij e fundit ishte në vitin 1994, kur u dënua më 5 vjet.

Më 16 maj të vitit 1999 kishte mbaruar afati i vuajtjes së dënimit dhe sipas dëshmitarëve shqiptarë të burgosur në Dubravë, atë ditë zyrtarë të sigurimit serb e kishin nxjerrë nga burgu. Për fatin e Ukshin Hotit, nuk dihet as sot e kësaj dite që nga viti 1999.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPTARËT NË SHKUP TË NDARË EDHE NË PROTESTA (03.03.2012)
GOSTIVARI TEST I RI PËR BASHKËJETESËN (03.03.2012)
POLITIKA E SHKUPIT DHE GRUEVSKI I VRANË DY TË RINJTË SHQIPTARË NË GOSTIVAR!?Nga BEQIR SINA (03.03.2012)
ÇMIMI DHE LEXUESHMËRIA (03.03.2012)
VERIU I KOSOVËS ËSHTË NËN KONTROLLIN E MAFIES SË SERBISË (03.02.2012)
SI TA KUPTOJMË TË SOTMEN, SI TA LEXOJMË TË ARDHMEN?!Nga Dr. PËRPARIM KABO (03.02.2012)
ZË I FUQISHËM PËR TË DREJTAT E SHQIPTARËVE NË MAL TË ZINga GJEKË GJONAJ (03.02.2012)
PATRIOTËT TALLAVA DHE UDHA E KOMBIT(fragment nga libri "Udha e Kombit (pro dhe kundër)"Nga REXHEP SHAHU (03.02.2012)
NË MAQEDONI SITUATA TRAGJIKE PËRSHKALLËZOHET NË TENSIONE NDËRETNIKE (03.02.2012)
NË GOSTIVAR PROTESTUAN 5 MIJË VETË KUNDËR VRASJES SË DY SHQIPTARËVE (03.02.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]