E Mërkurë, 08.12.2020, 04:36pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
PRESIDENTJA JAHJAGA VURI KURORA LULESH TE VARRI I NOLIT DHE TE VARRI I KONICËS
E Hënë, 03.05.2012, 08:09am (GMT+1)

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, në kuadër të vizitës në SHBA, vuri kurora lulesh te varri i atdhetarit, publicistit dhe shkrimtarit shqiptar, Fan Stilian Noli, në varrezat në Boston.

Presidentja Jahjaga mbajti një fjalë të shkurtër përpara varrit të atdhetarit të njohur shqiptar Fan Noli të cilën po e japim të plotë vazhdim:

Jam e nderuar që jam këtu sot si Presidente e Republikës së Kosovës, të vë një dorë lule mbi varrin e Fan Stilian Nolit, këtij atdhetari, që gjithë jetën ia kushtoi çështjes kombëtare, duke punuar në ngritjen arsimore, kulturore dhe të përgjithshme të shqiptarëve kudo që janë, duke qenë nismëtar dhe veprimtar i flakët i miqësisë sonë të përjetshme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Nolin, si ndër themeluesit dhe kryetarët e shoqatës patriotike "Vatra", të botimit të gazetës "Dielli", e kujtojmë edhe për veprën madhore të themelimit të Kishës Autoqefale Ortodokse Shqiptare.

Ne kujtojmë me pietet, përveç veprimtarisë politike, sidomos veprimtarinë e Nolit në letrat shqipe, poezitë, dramat, skicat dhe studimet që kanë mbetur pjesë e trashëgimisë sonë kulturore. Duke kujtuar këtu edhe veprimtarinë e rëndësishme muzikologjike dhe sidomos artin e përkthimit që veprat e klasikëve të letërsisë botërore Noli i bëri të flasin shqip dhe të jenë në nivelin artistik të origjinalit.

Ju përgëzoj juve - Shqiptarëve të Amerikës, juve që me shpirt dhe me zemër jeni me vendlindjen, për gjithë kontributin tuaj që e jepni këtu (në Amerikë) në djepin e demokracisë për angazhimin tuaj që ne ta kemi përkrahjen dhe ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që ne të mësojmë të inspirohemi dhe të brumosemi me idetë e demokracisë e shtet-ndërtimit.

Diaspora Shqiptare në Amerikë e kishte, e ka dhe do ta ketë rolin e veçantë për të ardhmen tonë dhe për rrugën e integrimeve euroatlantike.

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, vuri një kurorë lulesh edhe tek vendi ku më parë preheshin eshtrat e veprimtarit të shquar Faik Konica, në varrezat në Boston

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTJA JAHJAGA MORI PJESË NË MESHË NË KISHËN QË E PATI DREJTUAR FAN STILIAN NOLI (03.05.2012)
MITROVICË: NJË QYTET I NDARË.........!Nga BEQIR SINA (03.04.2012)
KUSH JANË POLITIKANËT MË TË PAGUAR NË BOTË? (03.04.2012)
UKSHIN HOTI ME VETËDIJE U SAKRIFIKUA PËR BREZAT E RINJ (03.03.2012)
SHQIPTARËT NË SHKUP TË NDARË EDHE NË PROTESTA (03.03.2012)
GOSTIVARI TEST I RI PËR BASHKËJETESËN (03.03.2012)
POLITIKA E SHKUPIT DHE GRUEVSKI I VRANË DY TË RINJTË SHQIPTARË NË GOSTIVAR!?Nga BEQIR SINA (03.03.2012)
ÇMIMI DHE LEXUESHMËRIA (03.03.2012)
VERIU I KOSOVËS ËSHTË NËN KONTROLLIN E MAFIES SË SERBISË (03.02.2012)
SI TA KUPTOJMË TË SOTMEN, SI TA LEXOJMË TË ARDHMEN?!Nga Dr. PËRPARIM KABO (03.02.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]