E Mërkurë, 08.12.2020, 05:06am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
GABRIEL GARCIA MARQUEZ MBUSH 85 VJET, NJËQIND VJET VETMI DEL NË INTERNET
E Martë, 03.06.2012, 06:59pm (GMT+1)


Voal-online - Bogota - ''Paksa jo aq mbarë,'' Gabriel Garcia Marquez i mbush 85 vjet, e do të festojë "me një dhuratë të pazakontë: romani i tij më i njohur ',' Njëqind vjet vetmi', do të jetë 'në dispozicion për lexim digital në internet. Data është bërë edhe më "e paharrueshme nga fakti se këtë vit shkrimtari kolumbian feston 60 vjet që nga publikimi i romanit të tij të parë,"La tercera resignacion', në gazetën lokale El Espectador, 30 vjet që nga dorëzimit i çmimit Çmimi Nobel për Letërsi dhe dhjetë vjet që nga publikimi i autobiografisë tij, 'Të jetosh për të treguar'.

Nga sot, për më shumë, fillon të jenë në dispozicion në internet, me çmimin 6 euro, kryevepra e tij dhe best-seller, i cili do t'iu shtohet tre titujve tanimë në internet ('Tregimi i një anijembytjeje', ' Të gjitha tregimet', ' Të jetosh për të treguar').


'' Ka shumë kohë në sirtarin tim kontrata e nënshkruar nga 'Gabo', por mua më dukej se kjo ishte koha e duhur për ta nxjerrë atë, me përkimin e të gjitha këtyre datave,'' tha Carmen Balcells , agjentja e tij letrare. Agjentja gjithashtu zbuloi se Garcia Marquez nuk ka libër të ri duke shkruar se është pak e mundur, që ndonëse "aq pjellor sa është'', të shkruajë diçka të re.


''Gabo po përjeton pjesën e merituar të pensioni në qytetin e Meksikës me gruan e tij Mercedes Barcha,'' shtoi Balcells. Një nderim ndaj shkrimtarit kolumbian me rastin e ditëlindjes së tij do të nisë sot në Festivalin e Filmit Guadalajara, me filmin 'Kujtimet e një putane të trishtë', një bashkëprodhimit midis Meksikës, Spanjës dhe Danimarkës, filmuar fshehurazi në vitin 2010. Filmi, i drejtuar nga Carlsen Henning i Danimarkës, u filmua në Puebla, në afërsi të kryeqytetit meksikan, por imazhet janë transferuar më pas në shtetin e Campeche, në një zonë të fshehtë, pas një seri polemikash dhe akuzash. Gabo dhe gruaja e tij tashmë e kanë parë dhe miratuar filmin./Përktheu Elida Buçpapaj

(ansa)

Përktheu Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ALBIN KURTI BËRI HOMAZHE NË PREKAZ DHE VIZITOI JASHARAJT (03.06.2012)
DHJETË NGJARJE QË KANË SHËNUAR 6 MARSIN NË VITE... (03.06.2012)
THAÇI BËRI HOMAZHE PRANË SHTATORES SË ZAHIR PAJAZITIT (03.06.2012)
KTHIMI NË ÇAMËRI - KJO ËSHTË ÇËSHTJA ÇAMENga HASA LUÇI (03.06.2012)
NË AKSIN PRISHTINË-AEROPORT NË FSHATIN VRAGOLI NËNKALIMI TE URA SHUMËMILIONËSHE NGA VËRSHIMET U SHNDËRRUA NË LIQEN!Fotoreportazh e koment nga LUAN (A) DIBRANI (03.06.2012)
JASHARAJT BËJNË THIRRJE PËR UNITET DHE DASHURI (03.05.2012)
QEVERIA E KOSOVËS NIS EPOPENË E UÇK-së (03.05.2012)
PRESIDENTJA JAHJAGA VURI KURORA LULESH TE VARRI I NOLIT DHE TE VARRI I KONICËS (03.05.2012)
PRESIDENTJA JAHJAGA MORI PJESË NË MESHË NË KISHËN QË E PATI DREJTUAR FAN STILIAN NOLI (03.05.2012)
MITROVICË: NJË QYTET I NDARË.........!Nga BEQIR SINA (03.04.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]