E Martë, 07.14.2020, 06:05pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 

URIMI I GRUAS PUKJANE

-Kërkoj falje, se…, falja nuk duhet të përmëndet!- ( Fletë ditari, brigjeve të Drinit-Liqen)

Nga ZEQIR LUSHAJ


E Enjte, 03.08.2012, 07:09am (GMT+1)

Grua fisnike, ngulur në vend të vet,

(Me duket, Kroni i Karmës, -i thonë),

Në rrugën e Komanit, tash sa vjet,

Breg-Drinit, në kambë, gjithmonë!

 

Shet koka-kola, e prodhime të vendit,

Në uijt e Kronit, si melodi me lahutë,

Në vendin e legjendave të motshme,

Përshëndet rrugtarët, në çdo minutë.

…!

 

Ja zgjata një 2-mijë lekshe…, ia dhashë,

-Çka dëshiron? -më pyeti Ajo–Mue ?

-Asgja nuk dua, moj motër, -i thashë,

Janë për Ty, nderim, me të respektue.

 

Ma hodhi shikimin, diçka ndërdyzash,

(Duket, bleu, -e kam me gjithë mend),

I thash se -jam një amerikan-Tropoje,

 

Nderin e kemi, vetëm në këtë vend !

Ju dridh pak dora, diçka se ç’ndrojti:

-E paç rrugën hapur, ngado të shkosh!

Gjithmonë, bollek, Ty, t’i baftë Zoti,

Dhe kurrë, në jetë, mos i dëshirofsh !

…!

 

Ma japin një dollar, disa klientë në USA,

Kur i ndihmoj ushqimet me ngarkue,

Ju thom: -"Thank you", -e dridhet buza,

Fjalët e pukjanes, (vetvetiu), tuj kujtue!

ZEQIR LUSHAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KRYEMINISTRI TURK THA SE NUK VUAN NGA KANCERI (03.07.2012)
MËSIMDHËNËSIT NDIHEN TË PAVLERËSUAR (03.07.2012)
MË 2013 KOSOVA DO TË KETË USHTRINË E VET KOMBËTARE (03.07.2012)
SEKRETARI I VATRES, SHKRIMTARI NAUM PRIFTI, SOT MBUSHI 80 VJETNga DALIP GRECA (03.07.2012)
NGA DO SHKOJNË NACIONALISTËT DHE ISH TË PËRNDJEKURIT POLITIKËNga ALFRED ÇAKO (03.07.2012)
SI E LIDHI KOSOVA TË ARDHMEN E SAJ EVROPIANE ME SERBINËNga AGUSTIN PALOKAJ (03.07.2012)
INTEGRIMI DHE IDENTITETI KULTUROR I NXËNËSVE SHQIPTARË ME MËSUESEN AORORA BUJUPI REXHAJNga LUAN (ASLLAN) DIBRANI (03.07.2012)
GABRIEL GARCIA MARQUEZ MBUSH 85 VJET, NJËQIND VJET VETMI DEL NË INTERNET (03.06.2012)
ALBIN KURTI BËRI HOMAZHE NË PREKAZ DHE VIZITOI JASHARAJT (03.06.2012)
DHJETË NGJARJE QË KANË SHËNUAR 6 MARSIN NË VITE... (03.06.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]