E Enjte, 07.02.2020, 01:12pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
MË 8 MARS 1999 RADIO EVROPA E LIRË FILLONTE PROGRAMIN SHQIP KUSHTUAR KOSOVËS
E Enjte, 03.08.2012, 11:30am (GMT+1)

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 8 marsin në vite…

1999 – Radio Evropa e Lirë lanson programin në gjuhën shqipe, kushtuar Kosovës.

Dita Ndërkombëtare e Gruas...

1618 - Johan Kepler zbulon ligjin e tretë e lëvizjes planetare.

1702 - Ane, Mbretëresha Anglisë, u ngjit në fron pas vdekjes së mbretit Uilliam III.

1855 - Kaloi treni i parë në Ujëvarën e Niagaras.

1904 - Bundestagu në Gjermani, heq ndalimin e ushtrimit të fesë nga priftërintë jezuitë.

1917 - Protestat dhe grevat në Shën Petersburg, shënuan fillimin eRevolucionit Rus.

1944 - I tërë kombi Balkar - rreth 38.000 njerëz, u dëbuan në Azinë Qendrore me urdhër të Stalinit.

1954 - Franca dhe Vietnami hapën bisedimet në Paris, dhë bënë marrëveshje për të formuar shtetin e Indokinës.

2005 - Udhëheqësi rebel çeçen, dhe ish president, Aslan Maskhadov, u vra. (rel)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NËSE EKZISTON NDONJË PARAJSË NËNA IME DO TA KETË (KREJT PËR VETEN)NJË TË TILLËVargje kushtuar nënës të zgjedhur nga poetë botërorë (03.08.2012)
URIMI I GRUAS PUKJANE-Kërkoj falje, se…, falja nuk duhet të përmëndet!- ( Fletë ditari, brigjeve të Drinit-Liqen)Nga ZEQIR LUSHAJ (03.08.2012)
KRYEMINISTRI TURK THA SE NUK VUAN NGA KANCERI (03.07.2012)
MËSIMDHËNËSIT NDIHEN TË PAVLERËSUAR (03.07.2012)
MË 2013 KOSOVA DO TË KETË USHTRINË E VET KOMBËTARE (03.07.2012)
SEKRETARI I VATRES, SHKRIMTARI NAUM PRIFTI, SOT MBUSHI 80 VJETNga DALIP GRECA (03.07.2012)
NGA DO SHKOJNË NACIONALISTËT DHE ISH TË PËRNDJEKURIT POLITIKËNga ALFRED ÇAKO (03.07.2012)
SI E LIDHI KOSOVA TË ARDHMEN E SAJ EVROPIANE ME SERBINËNga AGUSTIN PALOKAJ (03.07.2012)
INTEGRIMI DHE IDENTITETI KULTUROR I NXËNËSVE SHQIPTARË ME MËSUESEN AORORA BUJUPI REXHAJNga LUAN (ASLLAN) DIBRANI (03.07.2012)
GABRIEL GARCIA MARQUEZ MBUSH 85 VJET, NJËQIND VJET VETMI DEL NË INTERNET (03.06.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2020  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]