VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

MË 8 MARS 1999 RADIO EVROPA E LIRË FILLONTE PROGRAMIN SHQIP KUSHTUAR KOSOVËS
E Enjte, 03.08.2012, 11:30am (GMT1)

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 8 marsin në vite…

1999 – Radio Evropa e Lirë lanson programin në gjuhën shqipe, kushtuar Kosovës.

Dita Ndërkombëtare e Gruas...

1618 - Johan Kepler zbulon ligjin e tretë e lëvizjes planetare.

1702 - Ane, Mbretëresha Anglisë, u ngjit në fron pas vdekjes së mbretit Uilliam III.

1855 - Kaloi treni i parë në Ujëvarën e Niagaras.

1904 - Bundestagu në Gjermani, heq ndalimin e ushtrimit të fesë nga priftërintë jezuitë.

1917 - Protestat dhe grevat në Shën Petersburg, shënuan fillimin eRevolucionit Rus.

1944 - I tërë kombi Balkar - rreth 38.000 njerëz, u dëbuan në Azinë Qendrore me urdhër të Stalinit.

1954 - Franca dhe Vietnami hapën bisedimet në Paris, dhë bënë marrëveshje për të formuar shtetin e Indokinës.

2005 - Udhëheqësi rebel çeçen, dhe ish president, Aslan Maskhadov, u vra. (rel)

www.voal-online.ch


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.