E Shtunë, 10.24.2020, 07:31pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Krerët e Kosovës e cilësojnë destruktiv qëndrimin e Tadiçit

E Enjte, 07.02.2009, 08:33pm (GMT+1)Krerët kosovarë kanë reaguar ndaj vlerësimeve të kabinetit të presidentit serb, Boris Tadiç, sipas të cilit nuk ka kushte që serbët të dalin në zgjedhjet lokale që do të mbahen në gjysmën e muajit nëntor në Kosovë.
Presidenti Fatmir Sejdiu e ka cilësuar qëndrimin e homologut të tij serb vazhdimësi të polikës destruktive të Serbisë ndaj Kosovës.

“Mendoj se është një provë plus për të dëshmuar qasjen joracionale dhe të padrejtë që ka (Tadiç) edhe ndaj serbëve të Kosovës, sepse në këtë mënyrë ai bën përpjekje t’i mbajë peng lëvizjet e tyre dhe kthimin tek realiteti”.

Në të njejtën linjë ka qenë edhe reagimi i kryeministrit Hashim Thaçi. Ai ka përsëritur ftesën e tij drejtuar qytetarëve serbë që të dalin në zgjedhje dhe të kontribuojnë për të ardhmën e tyre në Kosovë.

“Mesazhi i presidentit Tadic është një mesazh i keq që përkon me mentalitetin e politikës së kaluar të Beogradit. Ne i kemi ftuar serbët që të jenë pjesë e institucioneve dhe janë pjesë e institucioneve, po integrohen në shoqërinë e re demokratike kosovare”, u shpreh kreu i qeverisë.

Sipas kryeministrit kosovar, vetëm rikthimi i policëve serbë në institucionet e Kosovës tregon se Kosova po ndërton shtet demokratik, shtet modern, shoqëri multietnike, me perspektivë të sigurtë për t’u integruar në NATO dhe Bashkim Evropian.

Për shefin e grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në opozitë, Ardian Gjini, deklarata e presidentit Tadic është hapje e një piste për negociim të kushteve për daljen e serbëve në zgjedhje.
Kjo sipas tij është një politikë e gabuar e Beogradit, që shkon në dëm të vet serbëve.
Serbët e Kosovës ndërkaq mbeten të ndarë të dysh sa i përket pjesëmarrjes së tyre në zgjedhje.

Ndërkaq Zyra Civile Ndërkombëtare, nuk ka pranuar të komentojë qëndrimin e presidentit të Serbisë.
Por zëdhënësi i ICO-s, Andy McGuffie tha për BBC-së se ata dhe qeveria po vazhdojnë përgatitjet për themelimin e komunave të reja që do të udhëhiqen nga serbët.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Nënshkruhet marrëveshja me OPIC për investimet amerikane në Kosovë (06.30.2009)
International Herald Tribune: Shpresat evropiane të Shqipërisë (06.30.2009)
BARDHYL AJETI NË MEMORIALIN E GAZETARËVE NË ARLINGTON NDËRSA NË KOSOVË MBULOHET ME HESHTJE  Nga Elida BUÇPAPAJ (06.25.2009)
Arrestimi i Çekut, Prokuroria bullgare: Do të vendosim brenda 72 orësh (06.24.2009)
Rreziku nga getoizimi i Kosovës (06.23.2009)
Si duhet të reagojë Presidenti Obama ndaj ngjarjeve në Iran? (06.22.2009)
Demonstratat në Iran dhe roli i rrjeteve shoqërore të informimit (06.21.2009)
Copëtimi i Kosovës dhe i Bosnjës prioritet i diplomacisë serbe (06.21.2009)
Gazetari amerikan iu iku nga duart rrëmbyesve talibanë (06.21.2009)
Rrezikimi i lirisë së shprehjes (06.20.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2020  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]