E Hënë, 09.21.2020, 07:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
100 vjet nga fluturimi i parë ndërkombëtar
E Djelë, 07.26.2009, 08:48am (GMT+1)

 

 

Një grup entuziastësh të aviacionit, banorë e funksionarë të qytetit Kale në Francë u mblodhën sot për të përkujtuar një moment historik për aviacionin. 100 vjet më parë, Louis Bleriot ndërmori udhëtimin e parë ndërkombëtar, duke u nisur nga Franca e duke zbritur në brigjet e Anglisë. Ky udhëtim shënoi lindjen e një epoke të re për njerëzimin.

Një pilot u nis sot në mëngjes nga Kaleja me një avion me një motor për të kaluar Kanalin e Lamanshit si dhe për të përkujtuar një udhëtim të tillë mbi një shekull më parë.

Louis Bleriot konsiderohej i çmendur nga vetë e ëma, e cila u pat thënë miqve se i biri donte të fluturonte nga Franca në Angli me një balonë.

Por Bleriot nuk u mpak nga mëdyshjet e të tjerëve dhe në vitin 1909 ndërmori udhëtimin epik nga Kaleja në Dover me shpikjen e tij që kishte rrota biçiklete dhe një helikë prej druri.

Avioni i përdorur prej tij u prodhua më pas në 800 kopie dhe u vu në veprim në Luftën e Parë Botërore nga forcat ajrore.

Sot piloti Edmond Salis u nis me një avion të ngjashëm nga një aerodrom pranë brigjeve të Kalesë në përpjekje për të ri-krijuar fluturimin historik të Bleriot-së.

“Është një rast unik për të përkujtuar 100-vjetorin e fluturimit të parë ndërkombëtar.”

Spektatorët e mbledhur sot në Kale ishin veshur me konstume të kohës dhe kishin ardhur me makina të fillimit të shekullit të 20. Ndër ta ishin edhe pasardhës të aviatorit Bleriot.

Një përfaqësuese e bashkisë mbajti fjalën e hapjes së aktivitetit:

Është një ngjarje e jashtëzakonshme. 100-vjetori shënohet vetëm një herë dhe ky ishte një moment shumë unik pasi shënoi fillimin e aviacionit.

Fluturimi i Bleriot u realizua 6 vjet pasi vëllezërit Wright përmbushën me sukses fluturimin e tyre mbi tokë në Kitty Hawk të Karolinës së Veriut. Vetë Bleriot kishte shpenzuar 10 vjet kohë dhe të gjithë paratë që kishte në projektin e tij. Në mbrëmjen e 25 korrikut 1909, i shoqëruar nga disa miq, ai e vendosi avionin në pozicion nisjeje. Para orës pesë të mëgjesit ai u nis drejt Doverit të Anglisë. Vetëm 38 minuta më pas ëndrra e tij u bë realitet kur zbriti në anën tjetër të Lamanshit. Zbritja ishte me probleme dhe avioni u dëmtua, pasi Bleriot ishte detyruar ta fikte motorrin 20 metra mbi tokë. Megjithatë, fluturimi shënoi një moment historik për aviacionin. /za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Forbes: Shqipëria ka ecur shumë përparaNga John ZOGBY (07.20.2009)
Trashegimia kulturohistorike paruria me e vyer e Republikes te KosovesNga Jaho Brahaj (07.10.2009)
Shkrirja e metodave të Luftës së Ftohtë (07.05.2009)
Krerët e Kosovës e cilësojnë destruktiv qëndrimin e Tadiçit (07.02.2009)
Nënshkruhet marrëveshja me OPIC për investimet amerikane në Kosovë (06.30.2009)
International Herald Tribune: Shpresat evropiane të Shqipërisë (06.30.2009)
BARDHYL AJETI NË MEMORIALIN E GAZETARËVE NË ARLINGTON NDËRSA NË KOSOVË MBULOHET ME HESHTJE  Nga Elida BUÇPAPAJ (06.25.2009)
Arrestimi i Çekut, Prokuroria bullgare: Do të vendosim brenda 72 orësh (06.24.2009)
Rreziku nga getoizimi i Kosovës (06.23.2009)
Si duhet të reagojë Presidenti Obama ndaj ngjarjeve në Iran? (06.22.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]