E Hënë, 09.21.2020, 08:13pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Hillari Klinton përpiqet të sqarojë komentet e nënpresidentit Bajden
E Martë, 07.28.2009, 07:01am (GMT+1)

Sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton  u përpoq dje të qartësonte komentet e nënpresidentit Xho Bajden se Rusia është duke u dobësuar dhe se problemet e brendshme janë faktori më i rëndësishëm që motivon këndvështrimin e saj global.

Nënpresidenti Bajden i tha gazetës The Wall Street Journal se Rusia ka një popullsi në rënie, ekonomi në rënie, dhe sistem bankar që nuk mund të qëndrojë edhe pesëmbëdhjetë vite të tjera.

Nënpresidenti Bajden tha se bota po ndryshon para syve të Rusisë , por ai tha se Rusia ende po shikon mbrapa në të kaluarën, dhe po përpiqet të përballet me të humbjen e rolit perandorak.

Sekretarja Klinton tha në emisionin e rrjetit televiziv NBC Meet the Press se Shtetet e Bashkuara e shikojnë Rusinë si një "fuqi të madhe" e cila po ndeshet me sfida.

Sekretarja Klinton tha se Uashingtoni dëshiron një Rusi "të fortë, paqësore, dhe të begatë" për të punuar me Shtetet e Bashkuara në zgjidhjen e  çështjeve si Korea e Veriut, Irani, dhe ndalimin e përhapjes së armëve bërthamore.

Por sekretarja Klinton tha se Rusia në shekullin e 21 nuk mund të ketë një sferë ndikimi në Evropën Lindore, dhe nuk mund të ndikojë nëse Ukraina dhe Gjeorgjia duan të hynë në NATO. ZA

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Zëri i Amerikës dhe Radio Evropa e Lirë raportojnë në Kongres (07.26.2009)
100 vjet nga fluturimi i parë ndërkombëtar (07.26.2009)
Forbes: Shqipëria ka ecur shumë përparaNga John ZOGBY (07.20.2009)
Trashegimia kulturohistorike paruria me e vyer e Republikes te KosovesNga Jaho Brahaj (07.10.2009)
Shkrirja e metodave të Luftës së Ftohtë (07.05.2009)
Krerët e Kosovës e cilësojnë destruktiv qëndrimin e Tadiçit (07.02.2009)
Nënshkruhet marrëveshja me OPIC për investimet amerikane në Kosovë (06.30.2009)
International Herald Tribune: Shpresat evropiane të Shqipërisë (06.30.2009)
BARDHYL AJETI NË MEMORIALIN E GAZETARËVE NË ARLINGTON NDËRSA NË KOSOVË MBULOHET ME HESHTJE  Nga Elida BUÇPAPAJ (06.25.2009)
Arrestimi i Çekut, Prokuroria bullgare: Do të vendosim brenda 72 orësh (06.24.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]