E Martë, 02.25.2020, 11:50am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
FRANCË: TRIUMFON E MAJTA, SEGOLENE ROYAL, ISH GRUAJA E HOLLANDE HUMB - E TRADHTUAR NGA BASHKËSHORTJA AKTUALE E PRESIDENTIT TË FRANCËS
E Hënë, 06.18.2012, 07:40am (GMT+1)

 

Sipas një exit poll: 314 vende e majta shumicë absolute, FN hyn në Parlament, Segolene Royal ndihet e tradhtuar nga gruaja aktuale e Hollande ValerieTrierweiler

VOAL- Duke iu referuar ANSA-s, Partia Socialiste e Francois Hollande, me aleatë, fiton shumicën absolute në Parlament, diçka e paparë që prej Francës të vitit 1981, kohë e triumfit të Francois Mitterrand, i pari socialist si kryetar shteti i Republikës së Pestë. E Djathta e pranon humbjen. Fronti Nacional bën një hyrje fitimtare në Parlament, dy deputetë dhe një ish, por mbetet jashtë liderja e partisë, Marine Le Pen. PS ka 306 deputetë, një shumicë e gjerë, por jo aq sa Hollande të ndihet komod sa iu përket reformave kushtetuese. Najat Vallaud-Belkacem, zëdhënëse e qeverisë deklaroi se "shumicë absolute nuk do të thotë pushtet absolut ».

Martine Aubry, sekretaria e partisë falenderoi votuesit francezë për votëbesimin. Dukej gjithçka OK, pa shijen e hidhur që la « intriga », diçka shumë e papritur siç ishte humbja e Segolene Royal, ish-gruas së Hollande, nëna e katër fëmijëve të tij e mundur nga Olivier Falorni, një disident socialist, për të cilin Aubry konfirmoi mbrëmë përjashtimin nga partia. Por kulmi kishte arritur kur përmes tweeter bashkëjetuesja aktuale e Hollande, dama e parë Valerie Trierweiler, kishte mbështetur hapur Olivier Folorni kundër ish-bashkëshortes së presidentit të Francës. Royal mbrëmë foli për "tradhti". Segolene Royal ndihet shumë keq nga humbja, sepse i duhet të fillojë nga zero, nëse do të gjejë forca, ashtu si edhe Jack Lang, ministri historik i Kulturës, që nuk arriti të fitojë por ndërkohë gëzon një simpati në publik.

108 gra të zgjedhura në Parlament, një rekord- Në vitin 2007 ishin 1008, këtë vit janë108 nga 577 vende sa ka Parlamenti, pra gati një e pesta janë gra./E.B.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
U VU GURTHEMELI I SHTËPISË MUZE TË LIDERIT KOMBËTAR UKSHIN HOTI (06.17.2012)
BEKIM FEHMIU: ÇËSHTJA SHQIPTARE, TAKIMI I TIJ ME JOSEPH DIOGUARDIN MË 1991 (06.17.2012)
TEUTA ARIFI: MAQEDONIA TË FOKUSOHET NË PËRFITIMET NGA DIALOGU ME BEnë (06.17.2012)
PRESIDENTI I ZGJEDHUR BUJARIN NISHANI NË NJË VETËRRËFIM (06.17.2012)
POLICIA ARRESTOI NË VERI EKSTREMISTIN NGA SERBIA (06.16.2012)
DRITA HAJDARI: AAK BËN FUSHATË KUNDËR PROKURORISË (06.16.2012)
FEMRA E PARË KINEZE NË NJË UDHËTIM NË HAPËSIRËËshtë 34 vjeçe dhe fluturon në 'Anijen Hyjnore' (06.16.2012)
60 VITET E HATASHME TË ISABELLA ROSSELLINITAktore, modele, fotografe, i ka ndarë sukseset në SHBA dhe Itali: fatin të shkruar në mbiemër (06.16.2012)
U VARROS DINO HASANAJ, HETIMET VAZHDOJNË (06.16.2012)
U LARGUA PËRGJITHMONË PANO TAÇI POETI EROTIK DHE KRYENGRITËS (06.15.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shkurt 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]