E Mërkurë, 08.05.2020, 11:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
AMBASADA E SHBA E SHPALLI NISMËN "ACT NOW" PËR SHOQËRINË CIVILE
E Premte, 06.22.2012, 06:58am (GMT+1)

SHBA shpallën dje në Tiranë një nismë qytetare për të nxitur komunitetin dhe shoqërinë civile që të marrin pjesë në zgjidhjen e problemeve të vendit. Thelbi i nismës është që vetë qytetari duhet të veprojë që zëri i tij të dëgjohet.

Ambasada e SHBA organizoi një takim me përfaqësues të organizatave joqeveritare, të cilat i ftoi të bashkëpunojnë në nismën "Vepro tani". Ambasadori Aleksandër Arvizu, u bëri thirrje gjithë qytetarëve të bashkohen për të zgjidhur sfidat themelore që ka aktualisht vendi i tyre, si në mirëqeverisje, mjedis, arsim, shëndetësi etj. Ai shprehu shqetësim që hapësira e veprimtarisë së shoqërisë civile është ngushtuar, ndërsa problemet janë shtuar.

"Përgjigja ndaj kësaj gjendje është krijimi i më shumë hapësire për shoqërinë civile dhe individëve, në mënyrë që t’u përgjigjemi më mirë shqetësimeve të qytetarëve, në mënyrë që të dëgjohen njerëzit për shqetësimet që kanë" - tha ambasadori Arvizu.

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare tha se i bashkohej kësaj nisme, sepse vjen nga një vend i madh aleat, i cili përkujdeset me përkushtim për mbarëvajtjen e Shqipërisë, sepse SHBA kërkon të zgjojë opinionin qytetar shqiptar në dobi të zgjidhjes së punëve dhe problemeve që po rëndojnë jetën e vendit.

"Një qytet i shkatërruar, një bregdet i shkatërruar, një pejzazh i shkatërruar është njëlloj si pas një lufte, si pas një bombardimi. Po ashtu një problem tjetër, që po nuk pati vëmendje mund të përgatitë një greminë morale, është çështja e dekulturimit të vendit, çkulturimi, dobësimi dhe prishja e sistemit arsimor. Janë qindra mijëra prindër e qytetarë që mund të ndërhyjnë në këtë problem kaq të madh, të mund të japin energjinë e tyre, mendimin e tyre, trysninë e tyre. Një tjetër greminë morale që po përgatitet është humbja e besimit tek drejtësia. Kjo nuk duhet të lejohet kurrësesi. Është një katastrofë e vërtetë të mësohemi me mendimin se drejtësisa nuk funksionon. Po ashtu edhe korrupsioni dhe të tjerat" - tha zoti Kadare.

Nismën e mbështetën edhe personalitete të jetës shqiptare si ish-presidenti Alfred Mosiu, veprimtarë dhe studiues të shumtë. Drejtuesi i Institutit për Studime Strategjike ndërkombëtare, Albert Rakipi, thotë se e mbështet këtë nismë që kërkon aktivizim të komunitetit dhe shoqërisë, sepse është një lëvizje kundër status quo-së dhe moszgjidhjes së problemeve.

"Mendoj se është një nismë në kohën e duhur dhe ja vlen të mbështetet nga të gjithë. Është një ide strategjike, e cila ka mundësinë që të shndërrohet në një lëvizje shoqërore, në një lëvizje kulturore dhe në një lëvizje politike - në kontekstin e angazhimit të shoqërisë në fakt jo të stablishmenteve politike - për të çuar përpara të ardhmen e këtij vendi. Duhet tronditur kjo lloj status quo-je, kjo mospjesëmarrje e qytetarëve, ky dominim total i politikës dhe i partive, i qeverisë. Fjala është për të zhvilluar një model krejt tjetër, ku shoqëria merr pjesë, një shoqëri moderne" - tha ai.

Ambasada e SHBA pritet të organizojë një seri veprimtarish përmes kësaj nisme në bashkëpunim me pushtetin vendor, organizatat joqeveritare dhe qarqet e biznesit për të rritur ndjeshmërinë e qytetarëve ndaj çështjeve aktuale më të mprehta dhe për të fuqizuar zërin dhe veprimin e tyre, pjesëmarrjen e tyre në gjetjen e zgjidhjeve.

(za)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQIPTARËT NË BORÅS, SUEDIBORÅS DHE HISTIORIA E LINDJES SE TIJ SI QYTETNga SOKOL DEMAKU, BAHTIR LATIFI dhe HAKIF JASHARI (06.21.2012)
Vetëvendosje kundër bisedimeve Kosovë – SerbiPROTESTUES TË LËVIZJES VETËVENDOSJE QËLLUAN ME DOMATE NDËRTESËN E QEVERISË SË KOSOVËS GJATË VIZITËS SË ROBERT COOPER (06.21.2012)
GËZUAR DITËLINDJEN, PRINCI UILLIAM! HAPPY BIRTHDAY, PRINCE WILLIAM!NË 30 VJETORIN E LINDJES PRINCI TRASHËGON MILIONAT NGA E ËMA DAIANA (06.21.2012)
VEPRA "MEDLINE OLLBRAJT – MISIONARJA E KOSOVËS" E STUDIUESES FATBARDHA LAUKA PËRBËN NJË NDER KOMBËTARNga RAMIZ LUSHAJ (06.21.2012)
NË TAKIMIN ME TOPIN KISINGER SHPREHU VLERËSIM TË MADH PËR ROLIN VENDIMTAR TË SHQIPËRISË NË RAJONIN E BALLKANIT (06.20.2012)
JOHNNY DEPP DHE VANESA PARADIS U NDANË PAS 14 VJETËSH BASHKËJETESE (06.20.2012)
IKJA E KOLONELITNga ZEQIR LUSHAJ (06.20.2012)
U PËRKUJTUA NË PËRVJETORIN E PARË TË VDEKJES NEKIBE KELMENDI (06.19.2012)
45 VITET E NIKOLË KIDMAN DIVËS MË DIVË TË HOLLIVUDIT(Ilustruar me foto të Nikolë Kidman në Kosovë më 2006) (06.19.2012)
TONY BLAIR SIMBOL I BESIMIT, OPTIMIZMIT DHE SHPRESËS PËR SHQIPTARËT E KOSOVËS (06.18.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]